17.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Παρτιζάν και Μπουντούτσνοστ έκαναν το καθήκον τους (vids)

Η Παρτιζάν και η Μπουντούτσονστ πέρασαν σαν σίφουνες από τις κροατικές ομάδες και επικράτησαν της Ζαντάρ και της Τσιμπόνα αντίστοιχα με τους Μαυροβούνιους να πιάνουν στην κορυφή της ΑΒΑ League την ΦΜΠ Βελιγραδίου.

Την αρχή έκανε η Παρτιζάν η οποία δεν αστειεύτηκε στην έδρα της Ζαντάρ και με ελέγχοντας το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος αλλά και με ένα καλό δεύτερο δεκάλεπτο (27-16) πέρασε με σκορ 72-57 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση 4-2. Πρωταγωνιστές από την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν οι μοναδικοί διψήφιοι Πέιτζ και Τζαραμάζ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα ενώ από την Ζαντάρ πάλεψαν περισσότερο οι Άλεν (16π.) και Ιβάνοφ (10π.). Πλέον η Παρτιζάν εστιάζει στο Eurcup όπου θα αντιμετωπίσει την Τόφας.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-45, 46-62, 57-72

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ:

Η Μπουντούτσνοστ δεν είχε καμιά όρεξη να μπει σε μπελάδες απέναντι στην Τσιμπόνα και επιβάλλοντας τον ρυθμό της από την αρχή του ματς επιβλήθηκε εύκολα με σκορ 87-64 και πλέον απολαμβάνουν την κορυφή της ABA League (5-1). Oι Μαυροβούνιοι στηρίχθηκαν στην εξαιρετική τους άμυνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να σημειώσουν μόλις οκτώ πόντους (25-8). Ο Χασάν Μάρτιν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την πλευρά της Τσιμπόνα η οποία έπεσε στο 1-5 προσπάθησαν οι Μπούντοβιτς και Μπιλίνοβατς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 51-26, 69-47, 87-64