21 C

Παρουσιάστηκε αγνώριστος και ηττήθηκε

Άστοχος, παγιδευμένος στην άμυνα της Βιλερμπάν και κακός ο ίδιος στο πίσω μέρος του παρκέ, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο ΣΕΦ με 69-63 για την 2οη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Βρίσκεται πλέον στο 10-9 και ένα βήμα έξω από την οχτάδα. Οι Γάλλοι έκαναν την μόλις έκτη νίκη τους (6-13) και βρίσκονται στην 17η θέση της κατάταξης.

Οι δημιουργίες του Κώστα Σλούκα και η αποτελεσματικότητα των συμπαικτών του βοήθησε ώστε στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ο Ολυμπιακός να δείχνει πως βρίσκεται ένα βήμα μπροστά. Μετά το 3-5 (1’23’’) έφτασε στο 12-5 (5’) με πέντε ασίστ του Σλούκα. Οι Γάλλοι έδειχναν πως ο προσανατολισμός του στην άμυνα είχε στόχο τον Έλληνα γκαρντ, ο οποίος χρεώθηκε και σχετικά γρήγορα (8’) με δύο φάουλ, οδεύοντας προς τον πάγκο.

Η Βιλερμπάν έφτασε στο 24-28 με τον Γιαμπουσέλε σταθερά σε πρώτο πλάνο με τον Σπανούλη να απαντά (27-28, 16’27’’), αλλά τους Γάλλους να παραμένουν ελαφρώς καλύτεροι, παλεύοντας σε κάθε φάση, διεκδικώντας τα ριμπάουντ, χρησιμοποιώντας την αθλητικότητα των παικτών τους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην άμυνα και στη ρακέτα.

Ο Σλούκας ξεκίνησε στην τρίτη περίοδο καταφέρνοντας απέναντι στα υψωμένα χέρια του αντιπάλου του να κάνει το πρώτο του σουτ μόλις στο 24’20’’! Η άμυνα των φιλοξενούμενων οδηγούσε τους «ερυθρόλευκους» σε λάθη, την ώρα που ο Γιαμπουσέλε οδηγούσε τους συμπαίκτες του στο 38-45 (27’).

Η διαφορά έφτασε στο +12 (42-54, 30’20’’) με το «καλημέρα» στην τέταρτη περίοδο με τον Σπανούλη να μειώνει στους πέντε μέσα στο επόμενο λεπτό (49-54, 32’). Η Βιλερμπάν όμως έφτανε πολύ πιο εύκολα στο καλάθι σε σχέση με τους "ερυθρόλευκους", ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή (53-63, 36'). Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός μετρούσε μόλις 6/22 τρίποντα, το οποίο ήταν ένα από τα μεγάλα του προβλήματα στο παιχνίδι. Με 46'' για το τέλος ο Σλούκας ευστόχησε στο πρώτο του εντός πεδιάς στο παιχνίδι για να γράψει το 61-67! Ο Λιβιό έγραψε το 63-67 και στη συνέχεια πήγε στα φάουλ. Ο Ουόλτον ευστόχησε και έγραψε το 63-69 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Η Βιλερμπάν είχε από 17 πόντους στα τρία πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε αντίστοιχα 17, 17 και μόλις εννέα σε καθένα από τα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους Κώστα Παπανικολάου και Χασάν Μάρτιν, αλλά και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος ήταν στη δωδεκάδα, αλλά με ενοχλήσεις στη μέση και δεν μπορούσε να αγωνιστεί.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν για το εξ’ αναβολής παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής στις 19 Ιανουαρίου στη Γαλλία. Αμέσως μετά από αυτό το δεύτερο ραντεβού η Βιλερμπάν υποδέχεται τη Βαλένθια (21/1) και ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός τη Ζαλγκίρις Κάουνας (22/1).

Διαιτητές: Γκαρθία, Παστούσιακ, Κλιβάζ

Δεκάλεπτα: 17-17, 33-34, 42-51,  63-69