23.3 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΠΑΟΚ-Προμηθέας 94-86: Ακόμη βάζει τρίποντα

Κυριαρχώντας για περίπου 30-32 λεπτά, ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη επί του Προμηθέα με 94-86, στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης μέρας του τουρνουά της Καρδίτσας κάνοντας το 2/2 μετά τη χθεσινή επικράτηση του επί της διοργανώτριας ομάδας. Όπως και στο χθεσινό παιχνίδι, μεγάλος πρωταγωνιστής του Δικεφάλου ήταν ο Ντέιβιντ ΝτιΛέο που είχε έξι τρίποντα όπως δηλαδή και χθες! Από την άλλη πλευρά ο Προμηθέας μία μέρα μετά την ήττα του από τη Λάρισα, έδειξε και πάλι ανέτοιμος, εμφανίζοντας μεγάλα «νεκρά» διαστήματα.

Οι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, βρίσκοντας λύσεις στις επιθέσεις με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με σκορ 24-21 για τον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς αλλά παράλληλα βελτίωσε την αμυντική του εικόνα κι έτσι έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 52-41.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατήρησε τον έλεγχο της κατάστασης στην τρίτη περίοδο, καταφέρνοντας μάλιστα να ανοίξει ακόμη περισσότερο τη διαφορά αφού στο 30’ ήταν μπροστά με 18 (76-58). Ο Δικέφαλος έδειχνε να τελειώνει το παιχνίδι όταν βρέθηκε μπροστά με 21 (81-60) στις αρχές της τέταρτης περιόδου όμως ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση.

Με τους Χαντ, Μάιλς και Ρογκαβόπουλο να τον οδηγούν στην επίθεση, έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 24-7 και πλησίασε στους τέσσερις, δύο λεπτά πριν το τέλος (88-84). Ο ΝτιΛέο όμως με 2/2 τρίποντα έβγαλε τον ΠΑΟΚ από τη δύσκολη θέση στην οποία έδειχνε να μπαίνει. Είναι αξιοσημείωτο ότι ο ΠΑΟΚ είχε 17 τρίποντα από οχτώ διαφορετικούς παίκτες.

Δεκάλεπτα: 24-21, 52-41, 76 58, 94-86
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Τσιοπάνος, Λουλουδιάδης.
ΠΑΟΚ Mateco: Χριστοδούλου 3 (1), Λοβ 18 (2) , Γκρίφιν 12 (2), Καμαριανός, ΝτιΛέο 18 (6), Καραγιαννίδης, Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 5 (1), Κάρτερ 11 (3), Τζόουνς 7, Τολιόπουλος 7 (1), Γιάνκοβιτς 7 (1), Ογκμπέιντε 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Ρέι 11 (2), Σβαρτς 4 (1), Γκάντι 1, Χαντ 18, Αγραβάνης 8, Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 14 (2), Λάγιος, Μάιλς 17 (3), Γιαννόπουλος 8 (2), Μπαζίνας, Τανούλης 5.