19.5 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Καρδίτσα-ΠΑΟΚ 57-94: Ο ΝτιΛέο τα έβαζε από παντού (pics)

Η διαφορά κατηγορίας και ποιότητας μεταξύ του ΠΑΟΚ και της Καρδίτσας αποτυπώθηκε με ξεκάθαρο τρόπο στον αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων, που ήταν ο δεύτερος του τουρνουά της θεσσαλικής πόλης μετά από εκείνον της Λάρισας με τον Προμηθέα. Ο Δικέφαλος σημείωσε την πρώτη νίκη στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για τη νέα σεζόν, επικρατώντας με 94-57.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ντέιβιντ ΝτιΛέο που επιβεβαίωσε τη φήμη του εξαιρετικού σουτέρ σημειώνοντας έξι τρίποντα, τέσσερα εκ των οποίων έβαλε στην τρίτη περίοδο.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε από νωρίς ένταση και ενέργεια στο παιχνίδι του, για να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 33-20. Συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς στη δεύτερη στην οποία μάλιστα κράτησε τους γηπεδούχους στους οχτώ πόντους για να ανοίξει ακόμη περισσότερο την «ψαλίδα» (28-52) που στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν στους 35 πόντους (42-77).

Δεκάλεπτα: 20-33, 28-52, 42-77, 57-94
Διαιτητές: Λόρτος, Τσιοπάνος, Ξέρας
«ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ» ΑΣΚ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Καρράς 5, Μόσορας, Γράβας 7, Σπυριδωνίδης 8, Πεφάνης, Κακλαμάνος 5 (1), Ντράσκοβιτς 8, Τσούκας, Χάλαρης 3, Καραγεωργίου 8 (1), Αλεξιάδης 8 (2), Τσιλούλης 5.
ΠΑΟΚ Mateco: Χριστοδούλου 12 (2), Λοβ 11, Γκρίφιν 4, Καμαριανός 2, ΝτιΛέο 21 (6), Καραγιαννίδης, Ρούμογλου 5 (1), Καμπερίδης Γ. 11 (3), Κάρτερ 2, Τζόουνς 4, Τολιόπουλος 16 (2), Γιάνκοβιτς 6, Ογκμπέιντε.

Αύριο στη δεύτερη μέρα του τουρνουά, θα παίξουν ΠΑΟΚ-Προμηθέας (17:00) και Λάρισα-Καρδίτσα (19:15).