17.4 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Γαλατάσαραϊ 81-74: Ο Λοβ σφράγισε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη! (pics+vids)

Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για τον ΠΑΟΚ! Η ομάδα του κόουτς Λυκογιάννη με μία μεγάλη εμφάνιση για 30 λεπτά πέτυχε την πρώτη της νίκη στο BCL απέναντι στη Γαλατάσαραϊ (81-74), την οποία σφράγισε με δύο τρίποντα ο Ζερμέιν Λοβ!

Η Γαλατάσαραϊ είδε τον ΠΑΟΚ να ξεκινάει με ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των πέντε πόντων και στη συνέχεια πέρασε στην αντεπίθεση. Με 4 τρίποντα και ένα σερί 19-0, πήρε για τα καλά κεφάλι στο σκορ (5-19 στο 7'). Με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται να βρουν τη σύνδεση τους με το καλάθι και τη Γαλατάσαραϊ να μη λαθεύει πίσω από τα 6μ75 (5/10 τρίποντα στο δεκάλεπτο 50%), το σκορ της περιόδου έληξε με 24-12 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παρκέ, βρήκε πόντους επιθετικά, περιόρισε τη Γαλατάσαραϊ αμυντικά και πήγε στο -3 στην ανάπαυλα (33-36).

Με ένα σερί 6-0 ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, που αποτέλεσε εφαλτήριο για ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο που έβαλε τον ΠΑΟΚ στη θέση του οδηγού (55-53 στο 30'). Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο σκορ και έφτασαν στην πρώτη του ευρωπαϊκή νίκη με τον Λοβ να βάζει τη σφραγίδα του με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό!

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Ο Ζερμέιν Λοβ. Ο γκαρντ του ΠΑΟΚ με μία μεγάλη εμφάνιση συνολικά (14 πόντους, 3 ριμπάουτ) και με κρύο αίμα τις κρίσιμες ώρες υπέγραψε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Υψηλό ήταν το ποσοστό ευστοχίας του ΠΑΟΚ πίσω από τη γραμμή των 6μ75 (15/36 41,67%), ένα στοιχείο που αποδείχθηκε κομβικό στην τελική επικράτηση των "ασπρόμαυρων".

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-36, 55-53, 81-74.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.