18.5 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 64-54: «Κλείδωσε» τελικούς, αγωνία για Λεουτσάνκα (pic+vid)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 64-54 τον ΠΑΟΚ στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β' Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα «σφράγισε τη συμμετοχή στους τελικούς του πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά από επτά ολόκληρα χρόνια. Εκεί θα κοντραριστεί με τον Ολυμπιακό και μένει να φανεί ποιος από τους δύο «αιώνιους» θα έχει το πλεονέκτημα έδρας. Στον αντίποδα οι ηττημένες συγκατοικούν στην τρίτη θέση με τον ΟΑ Χανίων.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός ανησύχησε στο πρώτο λεπτό όταν αποχώρησε με τραυματισμό στο γόνατο η Λευκορωσίδα σταρ Γέλενα Λεουτσάνκα.

Στη συνέχεια πάτησε ξανά παρκέ για μερικά λεπτά στο πρώτο ημίχρονο όμως προφυλάχθηκε στο δεύτερο μέρος. Οι «πράσινες» ήταν καλύτερες σχεδόν σε ολόκληρη την αναμέτρηση και η κόρνα της λήξης τις βρήκε να επικρατούν με 64-54.