16.1 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 65-84: Στην Ευρώπη επικρατεί «ερυθρόλευκος» νόμος (vids+pics)

Ένας Ολυμπιακός πιο διαβασμένος από ποτέ στο ΟΑΚΑ ήταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ανώτερος από τον Παναθηναϊκό, νίκησε με 84-65 πληρώνοντάς τον... με το ίδιο νόμισμα για την ήττα στο ΣΕΦ και δείχνοντας, ότι στην Ευρωλίγκα αυτός κάνει κουμάντο στα μεταξύ τους ματς, κλείνοντας έναν εκπληκτικό πρώτο γύρο με ρεκόρ στο 12-5, τη στιγμή που οι «πράσινοι» μετρούν ένα πολύ φτωχό 4-14.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα ξεκίνημα... αλά Μπαρτσελόνα, με τον Ντόρσεϊ σαν άλλος Λαπροβίτολα να ξεκινά με δύο τρίποντα και την ομάδα του να βασίζεται, τόσο σε εκείνον όσο και στην παράλληλη εκτέλεση του Σλούκα σε έναν άλλο ρόλο για τον διεθνή γκαρντ, με αποτέλεσμα να αιφνιδιάσει τους «πράσινους» και να πάρει «διπλό» σκορ στο 7ο λεπτό (9-18). Η είσοδος του Νέντοβιτς και οι πρωτοβουλίες του Παπαπέτρου, σε συνδυασμό με την καλύτερη αμυντική λειτουργία με Πέρι στην πρώτη ζώνη άμυνας και Ουάιτ στη δεύτερη, ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να αντιδράσει, αν και το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον αντίπαλό του με σταθερό προβάδισμα στο +7 (18-25).

Ο Μπαρτζώκας, αντίστοιχα, απάντησε με την κίνηση του Μάρτιν, ο οποίος πήρε και «μάχες» στη ρακέτα, για να φτάσουν πολύ γρήγορα οι φιλοξενούμενοι στο +16 (23-39 στο 14'). Ένας... γρήγορος ενθουσιασμός, με τον Παπαγιάννη να παίρνει μπρος, έφερε ένα σερί 8-0 για τους παίκτες του Πρίφτη, αλλά ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε ξανά έτοιμος, μη δεχόμενος καλάθι εντός παιδιάς στα τελευταία 5:34 του ημιχρόνου, αφού παράλληλα ο Παναθηναϊκός αστοχούσε από μακριά και, κάνοντας τα βασικά στην επίθεση, ανέβασε πάλι το δείκτη του σκορ στο +13 για την ανάπαυλα (32-45).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς κάποια στην αρχή να επιβάλει ρυθμό, με την κίνηση του Πρίφτη να βάλει προσωπική άμυνα αντί ζώνης να έχει αποτέλεσμα, με κύριο εκφραστή τον Παπαγιάννη, που σταματούσε... ό,τι κινείτο προς τη μεριά του, ενώ στην επίθεση τελείωνε τις φάσεις, για να μειώσει ο Παναθηναϊκός στο τρίποντο και να ξεσηκωθεί το ΟΑΚΑ (46-49 στο 27'). Ο Φαλ αποτέλεσε ένα μικρό ανάχωμα, είτε με σκορ είτε με επιθετικά ριμπάουντ, αλλά η απόσταση έμεινε ίδια, με ένα λέι απ του Νέντοβιτς να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο 51-54.

Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν το σκορ και το βρήκε στο πρόσωπο του ΜακΚίσικ, που με ατομικές του προσπάθειες βοήθησε την ομάδα του να «χτίσει» ξανά μια διαφορά, που σε εκείνο το σημείο την έκανε να νιώθει ασφάλεια, φτάνοντας σε διψήφιο νούμερο ξανά με λέι απ του Ντόρσεϊ στον αιφνιδιασμό (58-68 στο 36'). Ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε τις λύσεις κι ένα τρίποντο του Βεζένκοφ αμέσως μετά θα έριχνε και την «ταφόπλακα», καθώς το «τριφύλλι» δεν έπειθε για την ανατροπή (60-72 στο 37'). Το φινάλε αποδείχθηκε, όντως, διαδικαστικό και οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν κερασάκι στην τούρτα τη μέγιστη τιμή (65-84).

Δεκάλεπτα: 18-25, 32-45, 51-54, 65-84

Ο... ΚΑΚΟΣ ΔΑΙΜΟΝΑΣ: Τα ντέρμπι φαίνεται πως έχουν ταιριάξει στον Σακίελ ΜακΚίσικ και το απέδειξε ακόμη μια φορά με μια τεράστια εμφάνιση. Ο Αμερικανός έδειξε το «βάθος» του φετινού Ολυμπιακού, αφού ρόλο μεγάλο δεν έχει, αλλά τη μέρα που χρειάστηκε, έβγαλε ασπροπρόσωπο τον Μπαρτζώκα, όντας ο παίκτης που καθόρισε ουσιαστικά το «διπλό» υπέρ της ομάδας του με τις ενέργειες στις αρχές της τελευταίας περιόδου και ολοκληρώνοντας με 18 πόντους, με 3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 3/4 βολές.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός μέτρησε 10 παραπάνω κατοχές (5-10 επιθετικά ριμπάουντ και 13-8 λάθη), αξιοποιώντας τις με ένα πιο σοβαρό 35.1% στα τρίποντα (13/37) έναντι ενός κάκιστου 22.2% για τον Παναθηναϊκό (6/27). Λογική, άρα, η τελική διαφορά.