20.4 C
Τετάρτη, 9 Οκτωβρίου, 2024

Παγκόσμιο Κύπελλο: Πέρασαν άλλοι δύο, εκτός συνέχειας η Κίνα (vids)

Μεγάλα παιχνίδια και την Τετάρτη (4/9) στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας. Οι διοργανωτές την... πάτησαν κι αποκλείστηκαν χάνοντας από τη Βενεζουέλα, ενώ το Πουέρτο Ρίκο θριάμβευσε στον τελικό πρόκρισης με την Τυνησία.

Στο πρώτο χρονικά αγώνα της ημέρας για τον τέταρτο όμιλο στην πόλη Φοσάν, οι Φιλιππίνες και η Ανγκόλα πάλεψαν λυσσαλέα για να πάρουν τη νίκη. Η αναμέτρηση μάλιστα κρίθηκε στην παράταση με νικητές τους Αφρικανούς οι οποίοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 84-81. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Μεγάλο παιχνίδι για το ίδιο γκρουπ ήταν αυτό ανάμεσα στη Σερβία και την Ιταλία που θα έκρινε την κορυφή του γκρουπ. Η «σκουάντρα ατζούρα» ήταν ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, αλλά η αδυναμία της στη θέση «5» της κόστισε, όπως και τα... φαλτσοσφυρίγματα υπέρ των «πλάβι» που κέρδισαν 11 φάουλ στην τρίτη περίοδο με τον Ραντούλιτσα να εκτελεί 13 βολές σε 7'39''. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς νίκησε τελικά με 92-77. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Για τον πρώτο όμιλο, το μεγάλο παιχνίδι ήταν αυτό ανάμεσα στη γηπεδούχο και διοργανώτρια Κίνα και τη Βενεζουέλα. Οι Νοτιοαμερικάνοι δεν... μάσησαν από την έδρα και κατόρθωσαν να την αλώσουν, επικρατώντας πεντακάθαρα με 72-59. Οι Κινέζοι ήταν απογοητευτικοί και έπαιζαν... πνιγμένοι από το άγχος και την πίεση για πρόκριση, πραγματοποιώντας τραγική εμφάνιση. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Νωρίτερα, η Πολωνία δεν συνάντησε σοβαρή αντίσταση από την αδύναμη Ακτή Ελεφαντοστού και πέτυχε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 80-63. Πλέον οι βορειοευρωπαίοι θα μπουν από θέση ισχύος στη δεύτερη φάση και θα χρειαστούν μία νίκη για να προκριθούν στα προημιτελικά γράφοντας ιστορία. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Σπουδαία μάχη έλαβε χώρα και στην πόλη Γκουανζού σε αγώνα του τρίτου γκρουπ. Το Πουέρτο Ρίκο και η Τυνησία τα έδωσαν όλα με τους Λατίνους να είναι αυτοί που... επιβίωσαν και πήραν τη νίκη-πρόκριση με 67-64, χάρη σε φοβερό τρίποντο του Μπράουν λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Για τον ίδιο όμιλο, η Ισπανία πραγματοποίησε μία ακόμα προβληματική εμφάνιση απέναντι στο Ιράν που ήταν ήδη αποκλεισμένο. Οι «φούριας ρόχας» μοιάζουν αρκετά... μπερδεμένοι και δεν έπαιξαν καθόλου καλό μπάσκετ. Μπορεί να πήραν τη νίκη με 73-65, όμως τις εντυπώσεις τις κέρδισαν οι μαχητικοί Ασιάτες που πάλεψαν αλλά δεν πέτυχαν ούτε μία νίκη στην πρώτη φάση και πλέον θα παίξουν στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-32. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Ο δεύτερος όμιλος είχε κριθεί από τη δεύτερη αγωνιστική, αλλά Αργεντινή και Ρωσία τα έδωσαν όλα για να πάνε με τρεις νίκες στην επόμενη φάση. Η «αλμπισελέστε» ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και πήρε μία δίκαιη νίκη με 69-61. Η ομάδα του Σέρχιο Ερνάντεθ έχει πλέον ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο για να φτάσει μέχρι τα προημιτελικά, καθώς στο επόμενο γκρουπ θα τεθεί αντιμέτωπη με Πολωνία και Βενεζουέλα. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Τέλος, η Νιγηρία μπορεί να άργησε να μπει στο τουρνουά πραγματοποιώντας κακές εμφανίσεις στις δύο πρώτες «στροφές», αλλά ξέσπασε πάνω στη Νότια Κορέα την οποία και διέλυσε με 103-64. Πλέον οι Αφρικανοί θα πρέπει να εξασφαλίσουν τη θέση τους για το Προολυμπιακό τουρνουά για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, μέσω από τους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-32. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε τους ομίλους της φάσης των «16» όπως έχουν διαμορφωθεί έως τώρα ΕΔΩ.

Δείτε αναλυτικά τις βαθμολογίες των γκρουπ ΕΔΩ.