21.2 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Πήρε και το Κύπελλο των Βάσκων η Μπασκόνια (pics+vids)

H Mπασκόνια άνοιξε τη σεζόν 2020-21, όπως ακριβώς έκλεισε και την προηγούμενη, κατακτώντας δηλαδή έναν τίτλο, αφού επικράτησε με της Μπιλμπάο με 87-77 στο Κύπελλο των Βάσκων. Mάλιστα, αξίζει να σημειωθεί ότι αγώνας πραγματοποίηθηκε παρουσία περιορισμένου αριθμού φιλάθλων, αφού στις εξέδρες βρέθηκαν 500 άτομα.

Η Μπιλμπάο είχε τον έλεγχο του ματς και το προβάδισμα στο σκορ για περίπου 35' λεπτά, ωστώσο, η Μπασκόνια έκανε την αντεπίθεσή της στο φινάλε και με επιμέρους σκορ 31-18 στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε στη νίκη.

Mεγάλος πρωταγωνιστής ο Ακίλε Πολονάρα που τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικό ήταν και το ντεμπούτο του Ρόκας Γκιεντράιτις, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους και κατέβασε 5 ριμπάουντ.

Για τη Μπιλμπάο, ο Όντρει Μπάλβιν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους και ακολούθησε ο Αρνόλντας Κουλμπόκα με 14.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 39-42, 56-59, 87-77