16.3 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Πήγε στη Σεβίλλη για… προπόνηση η Ρεάλ (vids, pics)

Μια καλή προπόνηση και το καλή με ερωτηματικό ήταν για την Ρεάλ Μαδρίτης ο αγώνας με τη Σεβίλλη εκτός έδρας. Το τελικό 63-98 λέει από μόνο του ουκ ολίγα για τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Τα πράγματα ήταν διαφορετικά στο έτερο σημερινό παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος με την Φουενλαμπράδα να παίρνει τελικά τη νίκη από την Σαραγόσα με 88-82.

Σεβίλλη-Ρεάλ Μαδρίτης 63-98

Από το πρώτο δεκάλεπτο η «βασίλισσα» έφτασε στο +11 (29-18) και δεν χρειάστηκε να ξανακοιτάξει πίσω. Αρκετοί παίκτες της βγήκαν μπροστά και το κυριότερο ο Πάμπλο Λάσο είχει την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο, κάτι απαραίτητο μετά τη δύσκολη «διπλή» εβδομάδα στην Ευρωλίγκα. Επιπλέον, βρήκε ένα ακόμη παιχνίδι να δώσει χρόνο στο νέο απόκτημα της ομάδας, τον Ταβάρες, ο οποίος άφησε το παρκέ με 8 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 τάπες σε 32'06''. Ντόντσιτς και Τόμπκινς πρόσθεσαν από 13 με τον πρώτο να μοιράζει και 8 ασίστ, Ραντλ και Τέιλορ ακολούθησαν με 12 και 10 αντίστοιχα. Με νταμπλ νταμπλ τελείωσε το παιχνίδι για την Σεβίλλη ο Ανοσίκε (13π, 10ρ.)

(ACB Photo/F. Ruso)

Φουενλαμπράδα - Σαραγόσα 88-82

Εδώ τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Οι δύο ομάδες βρεθηκαν σε απόλυτη ισορροπία με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού της αναμέτρησης (40-40) με την Φουενλαμπράδα να κάνει ένα σημαντικό βήμα μπροστά στη διεκδίκηση της νίκης στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Μάρκο Πόποβιτς να φτάνει στους 16 πόντους και την ομάδα του να φτάνει στο +11 (69-58).

Ο' Νιλ και Γκαρθία έφεραν και πάλι τον αγώνα στην κόψη του ξυραφιού (71-69, 35'), ενώ ένα λεπτό αργότερα ο πρώτος έδωσε και το προβάδισμα στη Σαραγόσα (74-75) από τη γραμμή των βολών. Η Φουενλαμπράδα απάντησε με ένα 9-0 (83-75, 37'47''). Με 1'15''να απομένει και ένα 5-0 από τον Γκαρθία, οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει και πάλι στους τρεις (83-80). Ο αγώνας πήγε στις βολές με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη.

Την έβδομη νίκη τους στο πρωτάθλημα σε εννέα αγώνες, κάτι που γιόρτασαν στα αποδυτήρια.