31 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

«Πάρτι» πρόκρισης της Μόρναρ Μπαρ μέσα στη Λισσαβώνα

Η Μόρναρ Μπαρ διέλυσε την Μπενφίκα εκτός έδρας με 96-68 κι επί της ουσίας εξασφάλισε το εισιτήριό της για τη φάση των ομίλων του Basketball Champions League.

Οι πρωταθλητές Πορτογαλίας μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 24-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκαν στο ημίχρονο 43-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να έχουν μία μικρή διαφορά στο σκορ, όμως στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η Μόρναρ Μπαρ ήταν απολαυστική και με επιμέρους σκορ 31-10 έφτασε στην τελική επικράτηση με 96-68, ένα αποτέλεσμα που καθιστά τη ρεβάνς ως τυπική διαδικασία.

Οι Μαυροβούνιοι σούταραν εντυπωσιακά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και τελείωσαν τον αγώνα με 18/38, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν Τζέικομπ Πούλεν με 29 πόντους και 6/13 τρίποντα.

Για τους ηττημένους ο Ντέμιαν Χόλις πέτυχε 15 πόντους.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ.