23.2 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ο Μπάσας “σκότωσε” την Μπασκόνια (vids)

Η Χοβεντούτ Μπανταλόνα έκανε την έκπληξη και επικράτησε της Μπασκόνια εντός έδρας με 83-82, χάρη σε αυτό το τρίποντο από τον Φεράν Μπάσας. Ο Ισπανός γκαρντ ήταν από τους κορυφαίους του αγώνα με 19 πόντους, μαζί με τον Άντε Τόμιτς, που σταμάτησε στους 23.

Στον δεύτερο αποψινό αγώνα η Φουενλαμπράδα επικράτησε εύκολα της Χιπουζκόα με 100-72 με τους Γκαρθία και Τριμπλ να σημειώνουν 21 και 20 πόντους αντίστοιχα για τους νικητές.

Η πραγματική μάχη όμως έγινε στην Μπανταλόνα. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με το «καλημέρα» στην αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +15 (47-32). Η Μπασκόνια προσπάθησε με την επιστροφή στο παρκέ, μείωσε στην τρίτη περίοδο (62-53) και ο Πιερία Χένρι ισοφάρισε (65-65, 33’35’’). Ο Γκεντράιτις της έδωσε και το πρώτο προβάδισμα (67-69, 35’). Ο Μόργκαν έγραψε το 71-71 (36’20’’) με τον Χένρι να επιστρέφει για το 71-74 (36’40’’). Ο Λόπεθ ισοφάρισε και πάλι (76-76, 37’37’’). Ο Φολ έκανε ένα 5-0 για τους Βάσκους, αλλά Τόμιτς και Μπροντζιάνσκι μείωσαν και πάλι στην ελάχιστη διαφορά (80-81, 39’30’’). Η Μπασκόνια πήρε το τάιμ άουτ, το φάουλ έγινε στον Χένρι, ο οποίος με ½ βολές έγραψε το 80-82 με 11’’. Ο Φεράν Μπάσας απάντησε με τρίποντο (83-82) με 2’’ για τη λήξη για να δώσει τη νίκη στην Μπανταλόνα!