23.4 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Ο λόγος στα φαβορί – Εντυπωσιακός Γκριν στην πρεμιέρα (pics, vids)

Τα φαβορί δεν άφησαν και πολλά περιθώρια αμφισβήτησης στους πρώτους αγώνες της ημέρας στην ACB. Αν και μακριά από την έδρα τους Βαλένθια, Ουνικάχα Μάλαγα και Ιμπεροστάρ Τενερίφε πήραν τις νίκες που ήθελαν με τον δικό τους τρόπο.

Η Βαλένθια επιβλήθηκε της Σεβίλλης 90-80 με τον Έρικ Γκριν να σταματά στους 27 πόντους, η Ουνικάχα Μάλαγα στηρίχθηκε στο τρίο Μπρουκς-Νέντοβιτς-Σάλιν για το 74-64 επί της Μούρθια, ενώ η Ιμπεροστάρ Τενερίφε ουσιαστικά δεν απειλήθηκε από τη νεοφώτιστη Σαν Πάμπλο Μπρούγος ως το τελικό 65-81 με τους "παλιούς" να δείχνουν το δρόμο. Την μοναδική εντός έδρας νίκη πήρε η Γκραν Κανάρια με το 84-76 επί της Γκιποθκόα, κορυφαίο τον Άλμπερτ Όλιβερ και 44% ευστοχία (11/25) από τα 6μ75.

*Στις 19.30 (cosmote tv) θα γίνει ο αγώνας Ρεάλ Μαδρίτης-ΜόραΜπανκ Ανδόρρα.

(PHOTOS ACB)

Σεβίλλη-Βαλένθια 80-90

O αγώνας άρχισε με το περιβόητο πια pasillo στη Βαλένθια, η οποία κατέκτησε το SuperCopa Endesa την περασμένη εβδομάδα στα Κανάρια και φυσικά το πρωτάθλημα τον Ιούνιο.

Η Βαλένθια έκανε το δικό της βήμα μπροστά στο παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Έρικ Γκριν να βγαίνει μπροστά στην επίθεση, φτάνοντας σε διψήφιο αριθμό πόντων πριν οι ομάδες πάνε προς τα αποδυτήρια.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει ένα προβάδισμα οχτώ πόντων με τον Αμερικάνο γκαρντ να φτάνει στους 10 πόντους. Και με τους Πλάις - Σάστρε να προσφέρουν θέαμα (και ουσία).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, πλησίασαν στους πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-64) με τον Ανοσίκε να φτάνει στους 17 πόντους.

Οι "πορτοκαλί" όμως με τη γνωστή συνοχή τους ως ομάδα και τους Γκριν - Ντούμπλιεβιτς να βγαίνουν μπροστά στα ... δύσκολα έφτασαν και πάλι στο +11 (77-88, 39'), για να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 80-90.

Δεκάλεπτα: 18-19, 34-42, 59-64, 80-90

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Μούρθια-Ουνικάχα Μάλαγα 64-74

Η Ουνικάχα Μάλαγα προσπάθησε να χτίσει μια διαφορά πηγαίνοντας βήμα-βήμα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, για να φτάσει ως το 24-33 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν περισσότερο στον Βίτορ Μπενίτε που ήρθε από τον πάγκο, την ώρα που οι σουτέρ (Νέντοβιτς και Σάλιν) είχαν αναλάβει δράση για τους φιλοξενούμενους με το θέαμα να βρίσκεται στην ημερήσια διάταξη.

Η Ουνικάχα Μάλαγα δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, είχε σταθερά το προβάδισμα, έχοντας τον πρώτο λόγο στα ριμπάουντ, τον Μπρουκς να φτάνει στους 15 πόντους, τους Νέντοβιτς (12) και Σάλιν (11) να ακολουθούν.

Ο Μπραντ Όλεσον, ναι ο γνωστός από την Μπαρτσελόνα, ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-17, 24-33, 43-55, 64-74

Σαν Πάμπλο Μπούργος-Ιμπεροστάρ Τενερίφε 65-81

Μπορεί να τα πήγε καλά στα προ της αναμέτρησης και να μπήκε στην μάχη της ACΒ με μεγάλο ενθουσιασμό, αλλά η Σαν Πάμπλο Μπούργος, άρχισε να χάνει την επαφή της με το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η σαφώς πιο έμπειρη και πιο δεμένη, αν και με... ολοκαίνουριο προπονητή, τον Νέναντ Μάρκοβιτς στον πάγκο της, Ιμπεροστάρ Τενερίφε απομακρύνθηκε και έφτασε στο +12 στα μισά της διαδρομής.

Oι... παλιοί Σαν Μιγέλ, Ριτσότι και Βάθκεθ ήταν αυτοί που έκαναν την περισσότερη δουλειά για τους φιλοξενούμενους , με τους Μπεϊράν και Αμπρομάιτις, επίσης από την... παλιοσειρά να συνδράμουν.

Ο Χαβιέ Μπεϊράν έχοντας επιστρέψει μετά από 11 μήνες ουσιαστικά και έναν σοβαρό τραυματισμό, έφτασε στους 15 πόντους, όσους και ο Μάικ Τόμπεϊ, ο οποίος μαζί με τον Φραν Βάθκεθ (10π. 7ρ.) ήταν οι πολυτιμότεροι ως την τελική επικράτηση με 81-65.

Δεκάλεπτα: 16-19, 26-38, 45-57, 65-81

Γκραν Κανάρια-Γκιπουθκόα 84-76

Η Γκραν Κανάρια είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή ως το τέλος του.

Ακόμη και όταν η Γκιπουθκόα έκανε την αντεπίθεσή της στο τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρους 23-14 να την φέρνει σε απόσταση μόλις τεσσάρων πόντων (61-57), επιστράτευσε την εμπειρία της, το "δέσιμο" που έχει ως ομάδα, αλλά και το εντωπωσιακό 11/24 τρίποντα, για να απομακρυνθεί και πάλι και να φτάσει στην τελική επικράτηση με το 84-76. Ο Άλμπερτ Όλιβερ στα 39 του ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 17 πόντους και τον ακολούθησε ο Μάρκους Έρικσον με 11.

Νόρελ και Σουίνγκ με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Γκιπουθκόα.

Δεκάλεπτα: 23-18, 47-34, 61-57, 84-76