17.9 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Ο Γκριν «εκτέλεσε» την Καντού, το «θρίλερ» στην Κρεμόνα

Με τον Κάλεμπ Γκριν καταλύτη η Αβελίνο πέρασε άνετα το «εμπόδιο» της Καντού, ενώ η Κρεμόνα πέρασε από την έδρα της Τρέντο ύστερα από ένα συγκλονιστικό ματς 50 λεπτών.

Η Αβελίνο ήταν η νικήτρια του αγώνα που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής στην Ιταλία, καθώς έκαμψε την αντίσταση της Καντού με 98-81. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από την πρώτη περίοδο και το διατήρησαν μέχρι το φινάλε παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Κάλεμπ Γκριν ήταν ασταμάτητος με 32 πόντους και διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα των φιλοξενούμενων.

Σε ένα απίστευτο ματς που χρειάστηκε δύο παρατάσεις, η Κρεμόνα πήρε «διπλό» με 104-99 απέναντι στην Τρέντο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σώσει την παρτίδα στην κανονική διάρκεια, με τον Σάουντερς που έγραψε το 77-77, ενώ το ίδιο έκανε με καλάθι του και ο Κρόφορντ στην πρώτη παράταση, για να φτάσουν τελικά στο να κερδίσουν το παιχνίδι στην πάροδο 50 λεπτών, με τον Σάουντερς να φτάνει τους 29 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ο Ραντίσεβιτς είχε 19 πόντους με επτά ασίστ.