20.5 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ο Αμπάς “σκότωσε” τον Προμηθέα (vids)

Ο Αμπάς πήρε την Μπρέσια από το χέρι και με 13 πόντους στην τέταρτη περίοδο την οδήγησε στη νίκη επί του Προμηθέα με 63-57 στην πρεμιέρα του Top16 του EuroCup στην Ιταλία. Την επόμενη εβδομάδα ο Προμηθέας υποδέχεται την Όλντενμπουργκ στο "Δ. Τόφαλος" (15/1, 19.30).

Οι Ιταλοί σημείωσαν μόλις πέντε πόντους στα πρώτα οχτώ λεπτά του αγώνα και άλλους τόσους σε κάτι λιγότερο από δύο λεπτά στο τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία χαρακτηρίστηκε από χαμηλό ρυθμό και αστοχία στα σουτ εντός πεδιάς (4/15 εντός πεδιάς οι γηπεδούχοι). Η ελληνική ομάδα βρήκε περισσότερες λύσεις και αυτό την οδήγησε στο 10-15.

Η συνέχεια ήταν χειρότερη για τους Αχαιούς: Σε μια ολόκληρη περίοδο σημείωσαν μόλις τρεις πόντους, ένα εύστοχο τρίποντο από τον Δημήτρη Αγραβάνη για να γραφτεί το επιμέρους 16-3 και το 26-18. Η διαφορά έφτασε και στο +14 για τους γπεδούχους (38-24, 24’10’’) με τον Προμηθέα να αφυπνείται στο σημείο αυτό, βρίσκοντας επιτέλους κάποιο ρυθμό στην επίθεση. Με ένα επιμέρους 17-2 ο Μάκης Γιατράς είδε την ομάδα του να επιστρέφει και τον Μάντζαρη να δίνει το προβάδισμα (40-41, 29'35'') και να διαμορφώνει και το 43-37 (32'20'') και τις δύο φορές από τα 6μ75.

Ο Αμπάς σημείωσε οχτώ συνεχόμενους πόντους για να οδηγήσει στο 55-49 (37'), έβαλε άλλους πέντε πόντους με ένα.. διάλειμμα στο σερί από τον Βιτάλι για να γράψει το 63-54 με 41'' για το φινάλε.

MVP: Ο Αβούντου Αμπάς ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στην Μπρέσια, μιλώντας στα πιο κρίσιμα σημεία, όπως κάνει φέτος όλη τη χρονιά. Άφησε το παιχνίδι με 19 πόντους (6/8, 2/5), έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ

ΑΡΙΘΜΟΙ: Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου του αγώνα καμία ομάδα δεν είχε πάνω από 19% στα σουτ τριών πόντων: 2/11 η Μπρέσια, 2/16 ο Προμηθέας. Καμία ομάδα επίσης δεν είχε πα΄νω από 38% στα δίποντα: 8/21 η Μπρέσια, 4/14 ο Προμηθέας! Στο τέλος του αγώνα ο Προμηθέας είχε 25.8% στα τρίποντα, έχοντας σουτάρει για τρίποντο περισσότερες φορές από ότι για δίποντο (11/26 - 8/31!).

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Νέντοβιτς, Οβίνοφ

Δεκάλεπτα: 10-15, 26-18, 40-41, 63-57