18.6 C
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Ουνικάχα Μάλαγα-Λαύριο 86-70: Δεν άντεξε στην Ισπανία (pics, vids)

Το Λαύριο γνώρισε την πρώτη του ήττα στο Basketball Champions League στην Ισπανία από την Ουνικάχα Μάλαγα με το τελικό 86-70. Επόμενο ευρωπαϊκό ραντεβού θα είναι εντός έδρας, στις 2/11, με τη Νίζνι.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο -9 (13-4, 4’), αλλά το τάιμ άουτ του Χρήστου Σερέλη έδειξε να έχει αποτέλεσμα (15-16, 7’30’’). Ανάλογο αποτέλεσμα είχε και το τάιμ άουτ του Φώτη Κατσικάρη από την άλλη, με τους Ισπανούς να ξεφεύγουν και να φτάνουν ως και το 43-33 (19΄30’’) στη δεύτερη περίοδο.

Η απόσταση έμεινε κοντά στους δέκα πόντους στην τρίτη περίοδο και με την... ψαλίδα να ανοίγει στην τέταρτη (74-58, 33') με την Μάλαγα να εκμεταλλεύεται τα λάθη των αντιπάλων της, αλλά και τον αιφνιδιασμό όποτε της δινόταν η ευκαιρία. Το Λαύριο έπαιξε το τελευταίο πεντάλεπτο χωρίς τον Κάρτερ, αφού μετά το αντιαθλητικό φάουλ που είχε χρεωθεί νωρίτερα, δέχθηκε και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια (77-62, 35'). Λίγα λεπτά αργότερα η αυλαία έπεφτε με το τελικό 86-70.

MVP: Ο Τιμ Αμπρομάιτις είναι αυτός ο ουσιαστικός, σχεδόν αθόρυβος παίκτης που μπορεί να κάνει τη διαφορά σε κάθε ομάδα. Το ίδιο έκανε και σήμερα. Είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και κανένα λάθος σε 24'44'' με μόλις ένα χαμένο σουτ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Ουνικάχα Μάλαγα δημιούργησε, έτρεξε και νίκησε έχοντας σημαντική βοήθεια από τους "αναπληρωματικούς". Οι πόντοι από αιφνιδιασμό ήταν 20-13, αυτοί από τον πάγκο 33-17, ενώ οι ασίστ ήταν 23-11. Αν βάλουμε και το 40% στα σουτ τριών πόντων που είχαν οι Ισπανοί, απέναντι στο 21.74 του Λαυρίου, το "διότι" της νίκης των γηπεδούχων γίνεται πιο "ανάγλυφο".

Διαιτητές: Ματσόνι, Μάρκες, Ζούπαντσιτς

Δεκάλεπτα: 20-20, 45-35, 66-56, 86-70