15.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός-Λαύριο 99-64: Εμφατική επικράτηση με τρομερό Βεζένκοφ! (pics)

Έπεισε, νίκησε και προκρίθηκε στον τελικό του "bwin TOURNAMENT AGAINST COVID-19" ο Ολυμπιακός! Οι "ερυθρόλευκοι" με μία μεστή και πειστική εμφάνιση, επικράτησαν με του Λαυρίου (99-64) έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Βεζένκοφ με 20 πόντους και "τσέκαραν" το εισιτήριό τους για τον τελικό του τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Μονακό (5/9 20:30).

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε προηγούμενος με διψήφια διαφορά (27-15). Στη δεύτερη περίοδο οι "ερυθρόλευκοι" συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 23 στην ανάπαυλα (50-27).

Ανάλογα εξελίχθηκε και το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό σε κυρίαρχο ρόλο στο παρκέ με το σκορ να διατηρείται στα ίδια επίπεδα και στην τρίτη περίοδο (73-51). Οι "ερυθρόλευκοι" δεν κατέβασαν στροφές στην τέταρτη και τελευταία περίοδο και έφτασαν τη διαφορά στους 35 πόντους με το 99-64 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.