25.4 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Νίκη 88-83 του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 88-83 από τον ΠΑΟΚ στο φιλικό ανάμεσα στις δύο ομάδες στην Πορταριά. Και οι δύο προπονητές, όπως είθισται σε αυτούς τους αγώνες, είχαν την ευκαιρία να δουν τους παίκτες του σε δράση, να δοκιμάσουν σχήματα και να δουν σε τι βαθμό έχουν αφομοιώσει πράγματα από την περίοδο προετοιμασίας.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (27-25) με τον Παναθηναϊκό να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με τη συμπλήρωση του εικοσαλέπτου (53-47). Οι "πράσινοι" συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας ως το +16 (63-47, 23').

Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε, μείωσε (70-63, 27') και πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης το σκορ ήταν 79-74 με το +5 να παραμένει η διαφορά με την οποία έκλεισε η αναμέτρηση.

Λάνγκφορντ (14), Λεκαβίτσιους (13) και Γκιστ (13) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τον Παναθηναϊκό, ενώ στον ΠΑΟΚ επιθετικά ηγηθηκαν οι Μαργαρίτης (16), Μορέιρα (15) και Γκος (10). Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν είχε στη διάθεσή του τον Τζαμάλ Τζόουνς, καθώς οι ενοχλήσεις στον λαγονοψοΐτη δεν υποχώρησαν.

Η αποστολή του ΠΑΟΚ επιστρέφει σήμερα (1/9) το βράδυ στη Θεσσαλονίκη και θα επιστρέψουν στις προπονήσεις την Δευτέρα (3/9).

Δεκάλεπτα: 27-25, 53-47, 75-65, 88-83

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Καλάθης 8 (2), Lekavicius 13 (2), Langford 14 (2), Παππάς 3, Σακελλαρίου 3 (1), Lojeski 3 (1), Παπαπέτρου 6, Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 9 (1), Gist 13, Lasme 4, Βουγιούκας 2, Παπαγιάννης 3, Thomas 3

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 3 (1), Hatcher 7, Williams 7 (1), Goss 10 (2), Ζάρας 6 (2), Σχίζας 2, Χρυσικόπουλος 12, Μαργαρίτης 16, Pope 5 (1), Moreira 15