20.2 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Νίκη εκτός για την Ουλμ του Λάκοβιτς (vids)

Η Ράτιοφαρμ Ουλμ έκανε τη δεύτερη νίκη της στο EuroCup εκτός έδρας με το 82-66 επί της Μόρναρ.

Ο αγώνας είχε διακυμάνσεις με τους Γερμανούς να μπαίνουν δυνατά και να φτάνουν στο 27-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η κατάσταση ήταν τελείως διαφορετική στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα επιμέρους 24-14 και να οδηγούν στο 43-41 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς ήταν καλύτερη και έφτασε στη νίκη με τον Ντίλαν Οσετκόφσκι να σημειώνει 22 πόντους και να μαζεύει εννέα ριμπάουντ. Ο Αϊζάια Ουίλκινς ακολούθησε με 18. Για τη Μόρναρ ο Τζέικομπ Πούλεν είχε 16 πόντους, ο Τέιλορ Σμιθ 15 και 11 ριμπάουντ και ο Αϊζάια Ουάιτχεντ πρόσθεσε άλλους 15.

Στη Γαλλία έγινε ντέρμπι με τον Άλεν Όμιτς να δίνει τη νίκη στην Μπουργκ γράφοντας το 78-77 με 27'' για τη λήξη της αναμέτρησης. Η Μπαχτσέσεχιρ πήρε το τάιμ άουτ, ο Ακπινάρ αστόχησε όμως, το φάουλ έγινε στον Ζάκερι Πίκοκ, ο οποίος είχε 1/2 βολές με τον Ζακ Ράιτ να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να βάζει τέλος στο παιχνίδι με το 79-77.

Ο Ράιτ είχε 17 πόντους, πέντε ριμπάουντ και επτά ασίστ, ενώ ο Όμιτς πρόσθεσε εννέα πόντους και δώδεκα ριμπάουντ. Ο Έρικ Γκριν με 27 πόντους και πέντε κλεψίματα ήταν ο κορυφαίος για την τούρκικη ομάδα.

Στο 4-2 βρίσκονται πλέον Λεβαλουά και Ουνικάχα Μάλαγα μετά το τελικό 90-80 στη Γαλλία. Η Λεβαλουά εξασφάλισε ουσιαστικά τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε 59-59, αλλά το επιμέρους 31-21 στο τέταρτο της έδωσε τους βαθμούς της νίκης. Πέντε παίκτες της είχαν διψήφιο αριθμό πόντων: Άντονι Μπράουν (18), Γκινάτ (13), Μάρεϊ (12), Μπράντον Μπράουν (12), Πινό (11). Για τους Ισπανούς ο Ντάριο Μπριθουέλα σημείωσε 19 πόντους και ο Τιμ Αμπρομάιτις ακολούθησε με 15.