20.5 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Νίκη για Λαρεντζάκη-Σάκοτα, ήττα για Βασιλειάδη (vids)

H Μούρθια του Γιαννούλη Λαρεντζάκη πήρε τη νίκη από την Ουνικάχα Μάλαγα με 82-74 και η Ομπραντόιρο του Κώστα Βασιλειάδη ηττήθηκε από την Σαν Πάμπλο Μπούργος εντός έδρας με 73-76, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Liga Endesa, στη διάρκεια της οποίας θα κριθούν και οι τρεις τελευταίες θέσεις που οδηγούν στο Copa del Rey.

Ο Λαρεντζάκης σε 16'54'' είχε εννέα πόντους, δύο ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Ο Ντούσαν Σάκοτα σε 14'37'' είχε τρεις πόντους και τέσσερα ριμπάουντ .Ο Βασιλειάδης σε 8'24'' είχε δύο πόντους και ένα ριμπάουντ. Την πρόκριση στο Copa del Rey έχουν εξασφαλίσει οι Ρεάλ Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα, Σαραγόσα, Ιμπεροστάρ Τενερίφη, Ουνικάχα Μάλαγα (διοργανώτρια) και τις τρεις θέσεις που απομένουν διεκδικούν οι Μπανταλόνα, Γκραν Κανάρια, Βαλένθια, ΜόραΜπανκ Ανδόρρα, Σαν Πάμπλο Μπούργος και Μπιλμπάο.

(ACB Photo / J. Bernal)

Μούρθια-Ουνικάχα Μάλαγα 82-74

Μούρθια και Ουνικάχα Μάλαγα μοιράστηκαν από ένα δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα με ακριβώς ίδιο σκορ (23-16, 16-23), αλλά οι γηπεδούχοι έχτισαν μια μικρή διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και τρία λεπτά πριν το τέλος ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με σουτ τριών πόντων οδήγησε στο 72-63. Μπριθουέλα και Βαζίνσκι διαμόρφωσαν το 78-74 (39'). Η σκυτάλη πέρασε στους Τούμπα και Έντι με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +8 και το 82-74 με το οποίο έκλεισε το παιχνίδι.

Ομπραντόιρο-Σαν Πάμπλο Μπούργος 73-76

Η Σαν Πάμπλο Μπούργος έδειξε πως δεν θα άφηνε περιθώρια αντίδρασης στην Ομπραντόιρο. Έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το επιμέρους 14-25, μπαίνοντας στο τέταρτο διαμόρφωσαν το 47-65 (31'30''), αλλά τα πράγματα άλλαξαν με τους γηπεδούχους να γίνονται πιο επιθετικοί. Έφτασαν με πρωταγωνιστή τον Βλάντιμιρ Μπροντζιάνσκι στο 67-71 (36'25'') και ο Μάικ Ντάουμ έγραψε το 73-74 με 8'' γι ατο τέλος. Ο ίδιος έκανε το φάουλ στον ΜακΦάντεν που με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 73-76 με 4'' πια στο ρολόι που ήταν και το τελικό σκορ. Μπροντζιάνσκι και Μαγκί με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα και ο Ντάουμ με 13 ήταν οι πρώτο σκόρερ των γηπεδούχων.  Ο Μακ Φάντεν με 25 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ο Λίμα είχε έξι πόντους και δέκα ριμπάουντ, ο Κλαρκ 11 πόντους και οχτώ ριμπάουντ, ενώ οι Μπενίτε - Μπάσας πρόσθεσαν από δέκα πόντους.