20.6 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Μπακς για πλέι οφ, με οδηγό τον Γιάννη

Την πέμπτη σερί νίκη τους πέτυχαν οι Μπακς επί των Πέισερς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι εξαιρετικός σε ακόμη ένα παιχνίδι.

Τα "ελάφια"ανέβηκαν στην όγδοη θέση της Ανατολής, κερδίζοντας με 99-85 τους Πέισερς και σε περίπτωση ισοβαθμίας θα έχουν το πάνω χέρι. Ο "Greek Freak" ολοκλήρωσε τον αγώνα με  21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο αλλά και 6 λάθη σε 39 λεπτά. Καθοριστικοί και οι Κρις Μίντλετον με 21 και Γκρεγκ Μονρό με 18 πόντους αντίστοιχα.

Σε ένα ματς-θρίλερ οι Τίμπεργουλβς επικράτησαν των Γουόριορς με 103-102, παίρνοντας μεγάλη νίκη, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!

Παίζοντας εξαιρετικά στην δεύτερη και τρίτη περίοδο, οι Ρόκετς επιβλήθηκαν των Μπουλς με 115-94. Στους 19 πόντους σταμάτησε ο Τζέιμς Χάρντεν ενώ 21 είχε ο Ράιαν Άντερσον.

Οι Χόρνετς ήταν κατά πολύ ανώτεροι στο ματς με τους Μάτζικ και κέρδισαν άνετα με 121-81. Επτά παίκτες τελείωσαν με +10 πόντους ενώ ο Μάρβιν Γουίλιαμς εκτός από 12 πόντους, κατέβασε και 18 ριμπάουντ.

Οι 28 πόντοι του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν δεν έφτασαν στους Ράπτορς που έχασαν στην Ατλάντα με 105-99. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ντένις Σρέντερ με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στο Ντένβερ, οι Νάγκετς σόκαραν τους Σέλτικς με το 119-99. Κορυφαίος ο Νίκολα Γιόκιτς με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Μάβερικς που κέρδισαν τους Νετς με 105-96. 21 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός του Χάρισον Μπαρνς.

Τέλος σε αγώνα που κρίθηκε στην παράταση, οι Γουίζαρντς έφυγαν με διπλό από το Σακραμέντο, επικρατώντας 128-122 των Κινγκς. Τρομερή εμφάνιση από τον Μπράντλεϊ Μπιλ, που σημείωσε 38 πόντους ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ. Μαγικός και ο Τζον Γουόλ με 25 πόντους και 12 ασίστ.