22.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Μονακό-Ζενίτ 74-85: Άντεξε με… δίδυμους «μπόμπερ» (vids+pics)

Η Ζενίτ βρέθηκε σε δύσκολη θέση στο Πριγκιπάτο παρά το εξαιρετικό της ξεκίνημα και χρειάστηκε το ταλέντο των Μπίλι Μπάρον και Τζόρνταν Λόιντ στο τέλος, ώστε να κάνει το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα» με 85-74 επί της Μονακό, «σκαρφαλώνοντας» στην πρώτη τετράδα με ρεκόρ 10-6, μετά και την νίκη επί της Βιλερμπάν, και αφήνοντας πια πολύ πίσω τους Μονεγάσκους, στο 6-10, με το έργο τους να γίνεται πολύ δύσκολο.

Η Ζενίτ άρχισε δυναμικά το ματς με ένα 0-7, το οποίο και της έδωσε «ώθηση» ώστε να καρπωθεί μια διψήφια διαφορά με τη συνεργασία των Λόιντ και Γκουντάιτις (4-14 στο 5'), για να ακολουθήσει μια σειρά τριπόντων και να προηγηθεί με +17 στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-31). Το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε, αντλώντας πρώτα δύναμη από την άμυνά της και ύστερα βλέποντας τους Άντζουσιτς και Μπέικον να ευστοχούν στο ένα σουτ μετά το άλλο, ισοφαρίζοντας προτού ο Μπάρον σκοράρει για το 43-45 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η «μάχη» έγινε ακόμη πιο σκληρή, με τη Μονακό να περνά ακόμη και μπροστά με τρίποντο του Τζέιμς (48-47 στο 22'), για να ακολουθήσει μια «σκυλομαχία», όπου οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και είχαν εναλλαγές στο προβάδισμα, προτού με καλάθι του σημειώσει ο Άντζουσιτς το 57-56 του δεκαλέπτου. Μετά το τρίποντο του Ουαταρά στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, το ταλέντο του Μπάρον και του Λόιντ έδωσε τη λύση στη ρωσική ομάδα, φτάνοντας στο +7 στην είσοδο στο τελευταίο δίλεπτο (70-77), με την απλή μέθοδο των τριων να «καθαρίζει» το ματς (74-85).

Δεκάλεπτα: 14-31, 43-45, 57-56, 74-85

ΤΟ ΠΗΡΑΝ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ: Ο Τζόρνταν Λόιντ και ο Μπίλι Μπάρον έκαναν αυτό, για το οποίο ήρθαν στην Αγία Πετρούπολη. Πήραν τις προσπάθειες στο τέλος και «καθάρισαν» το ματς, με τον πρώτο να έχει 20 πόντους με τρεις ασίστ και το δεύτερο να προσθέτει 19 πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η εκπληκτική απόδοση της ρωσικής ομάδας από μακριά με 13/25 τρίποντα, έναντι 7/19 των γηπεδούχων, έκανε τη διαφορά κι έδωσε το διαβατήριο για το μεγάλο «διπλό».