21.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Βιλερμπάν-Ζενίτ 61-71: Η άμυνα… έδειξε τον δρόμο (vids)

Η άμυνα... έδειξε το δρόμο στη Ζενίτ! Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τη Βιλερμπάν, την κράτησε πολύ χαμηλά στο σκορ, επικράτησε με 71-61 και έφτασε στην 9η νίκη της στην Ευρωλίγκα. Στο 7-8 υποχώρησαν οι Γάλλοι.

.@GudaitisAG does DOWN the lane!#7DAYSMagicMoment pic.twitter.com/9Nx4MV2O9b

— Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) December 15, 2021

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δε σκόραραν... ούτε με αίτηση κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να κυμανθεί σε χαμηλά επίπεδα, με τη Ζενίτ να προηγείται με έναν πόντο στο ημίχρονο (32-33).

Η Ζενίτ πατούσε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, βρήκε λύσεις επιθετικά και πήρε μία διαφορά πέντε πόντων τη λήξη της περιόδου (49-54). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βρισκόταν σταθερά στη θέση του οδηγού, περιόρισε με καλή άμυνα τη Βιλερμπάν και η Ζενίτ έφυγε με το "διπλό" από τη Γαλλία (61-71).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι δύο ομάδες γενικότερα ήταν άστοχες στο σημερινό παιχνίδι. Ενδεικτικό ήταν και το ποσοστό της Βιλερμπάν πίσω από τη γραμμή των 6μ75, όπου μόλις ένα τρίποντο βρήκε στόχο σε 12 προσπάθειες (8,3%).

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.