16.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Μονακό: Έρχεται… με φόρα στο ΣΕΦ (vids)

Η Μονακό έρχεται... με άγριες διαθέσεις στο ΣΕΦ για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, με τους Μονεγάσκους να ρίχνουν «κατοστάρα» την Παρί με τον Άλφα Ντιαλό σε οργιώδη κατάσταση, παραμένοντας στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός έπρεπε μάλλον... να το σκεφτεί δεύτερη φορά, προτού παρατήσει την περίπτωση του Άλφα Ντιαλό. Ο Αμερικανός «άσος» είναι εξαιρετικός και ήταν ξανά πρωταγωνιστής για τη Μονακό, αυτή την φορά στην άνετη νίκη της έναντι της Παρί με το επιβλητικό 100-75, που την οδηγεί στο 5-1 στο γαλλικό πρωτάθλημα και ισόβαθμη στην κορυφή την Μπουλόν και, πιθανώς, τη Βιλερμπάν, μετά το θρίαμβο επί της ΤΣΣΚΑ.

Οι παίκτες του Ζβέζνταν δυσκολεύτηκαν μόνο για ένα δεκάλεπτο (23-22) και μετά ξέφυγαν με 28-14 στη δεύτερη περίοδο, χωρίς να κοιτάξουν ξανά πίσω. Ο Ντιαλό ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους και 6/8 σουτ, ενώ ο Μάικ Τζέιμς ξεκουράστηκε κατά κύριο λόγο και σε 15 λεπτά σημείωσε 6 πόντους με 6 ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, ο Τζουάν Μπεγκαρίν πέτυχε 22 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-22, 50-36, 76-53, 100-75