16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Μιλάνο για πλεονέκτημα, Ζαλγκίρις σε ζόρια

Πολύ δυνατή και με προσωπικότητα εμφανίστηκε η Αρμάνι, η οποία επικράτησε στο Κάουνας της Ζαλγκίρις με 69-64 και έτσι έσβησε την εντός έδρας ήττα από την Φενέρμπαχτσε, φτάνοντας το ρεκόρ της στο 18-10 μετά από 28 αγώνες στην Ευρωλίγκα, βλέποντας ξεκάθαρα προς το πλεονέκτημα έδρας.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι μετά από 7 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες, ηττήθηκαν στο σπίτι μετά από τις 4 Δεκεμβρίου του 2020, αλλά πέφτοντας στο 15-13, και έχοντας συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια στην Πόλη με Εφές Αναντολού και Φενέρμπαχτσε, βλέπουν την κατάσταση προς την πρόκριση στα πλέι οφς να ζορίζει.

Οι Ιταλοί μπορεί να είχαν εκτός για ένα ακόμη παιχνίδι τους Ντιλέινι και ΛεΝτέι, αλλά στηρίχθηκαν στις προσωπικότητες τους, και έτσι ο Πάντερ ήταν αυτός που κράτησε πρώτος την μπακέτα και φτάνοντας τους 9 πόντους, έδωσε αέρα με +7 (10-17) στην ομάδα του στο 7', με την διαφορά να ανεβαίνει και στο +10 (16-26) στο 13'. Ο Πάντερ συνέχιζε να σκοράρει, και έτσι διαμόρφωσε το 22-31 στο 16', με τους γηπεδούχους να απαντάνε, και με ένα επιμέρους σκορ 10-3, να κλείνουν το ημίχρονο στο 32-34.

Στη συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Σίλντς, και με προσωπικές ενέργειες είδε την διαφορά να ξανά γίνεται διψήφια (39-49) στο 27', με τον Λεκαβίτσιους να έρχεται από τον πάγκο, και να προσπαθεί να κάνει ότι και στο προηγούμενο παιχνίδι των Λιθουανών με την Βιλερμπάν. Με πέντε συνεχόμενους πόντους αλλά και με ασίστ στον Γιανκούνας είδε την Ζαλγκίρις να μειώνει στο 49-52 στο 32', για να προστεθεί δίπλα στον Σίλντς και ο αμυντικός «ογκόλιθος», Χάινς. Ο Γκρικγόνις με τρίποντο μείωσε στο 62-64 στο 2'21'', με τους γηπεδούχους να χάνουν δυο ευκαιρίες να προσπεράσουν ή να ισοφαρίσουν, και να τιμωρηθούν από ένα μεγάλο σουτ του Πάντερ στα 50'' (62-66). Ο Λοβέρν μείωσε σε 64-66 στα 35'', αλλά ο Σιλντς συνέχισε να είναι εύστοχος, και με 3/4 βολές κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Τέσσερις ήταν αρκετοί για το Μιλάνο

Ο Ετόρε Μεσίνα θα έχει να λέει ότι πέρασε από το Κάουνας χάρη στην εκπληκτική του αμυντική τακτική, και έχοντας τέσσερις παίκτες του να σκοράρουν τους 57 από τους 69 πόντους της ομάδας του. Ο Σαβόν Σίλντς ήταν εκπληκτικός, έχοντας 23 πόντους (4/6 βολές, 5/8 διπ., 3/6 τριπ., 4 ριμπ.) και 27 βαθμούς αξιολόγησης, ενώ 14 πόντους είχε ο Κέβιν Πάντερ (4/6 διπ., 2/3 τριπ.). Από 10 πόντους σκόραραν οι Κάιλ Χάινς (5/8 διπ., 7 ριμπ., 2 κοψ.) και Λουίτζι Ντατόμε (2/3 τριπ., 5 ριμπ.).

Δεν βρήκε ποτέ ρυθμό

Η Ζαλγκίρις μπορεί να κυριάρχησε σε ριμπάουντ (35-31) και ασίστ (16-13), αλλά έχοντας τον Τόμας Ουόλκαπ εκτός αγωνιστικής φιλοσοφίας (δεν πέτυχε πόντο έχοντας 0/5 σουτ) δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, ενώ βελτίωσε μόλις στην τέταρτη περίοδο το μακρινό της σουτ, καθώς είχε 3/12 τρίποντα για 30 λεπτά, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο είχε 3/4. Ο Μάριους Γκριγκόνις αν και κλεισμένος, προσπάθησε έχοντας 16 πόντους (3/6 διπ, 3/6 τριπ., 5 ριμπ.), ενώ ο Ζοφρί Λοβέρν πρόσθεσε 15 πόντους (6/11 διπ., 9 ριμπ.). Ο Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν ο τρίτος πόλος με 11 πόντους (3/5 διπ., 1/2 τριπ.).