17.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Με το Χολ ηγέτη τη νίκη ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε μια νίκη την οποία ήθελε και έπρεπε να πάρει με το τελικό 87-76 επί του Πανιωνίου στο "Δ. Τόφαλος" για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Το 10-5 στο οποίο έφτασε ο Προμηθέας εκμεταλλευόμενος σε μεγάλο βαθμό τα επιθετικά ριμπάουντ, έγινε 10-13 (7’30’’) για τον Πανιώνιο με τρεις φάσεις... copy-paste: Λάθη από τους Αχαιούς, κλέψιμο και λέι απ στον αιφνιδιασμός από τους «κυανέρυθρους». Οι γηπεδούχοι έβγαλαν όλο το δεκάλεπτο χωρίς να κάνουν ούτε ένα φάουλ, ενώ το πρώτο τους τρίποντο βρήκε το στόχο 12’’ πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου με τον Πανιώνιο να φτάνει και στο +7 (12-19, 9’33’’).

Ο Γιατράς χαμήλωσε το σχήμα, προχώρησε με Κασελάκη – Αγραβάνη και στη συνέχεια με Φίλερ – Αγραβάνη στους ψηλούς για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (23-23, 11’20’’) με «γκολ φάουλ» του πρώτου και να προηγθεί με τρίποντο του δεύτερου (26-25, 13’). Η άμυνα του Προμηθέα «έδεσε» περισσότερο με τους Φίλερ, Κασελάκη, Μπόγρη, Χολ, Λίποβιι στο παρκέ, οι επιλογές έγιναν πιο συνετές στην επίθεση και ο Μπόγρης οδήγησε στο +9 (41-32, 19΄40’’).

Ο Προμηθέας είχε ένα ακόμη ραντεβού με τα... λάθη στα πρώτα λεπτά της Τρίτη περιόδου, ο Έλις επέστρεψε στο παρκέ και οι «κυανέρυθροι» είχαν τις απαντήσεις. Πίεσαν και μετά από το 31-32 (15’) βρέθηκε ξανά με το προβάδισμα στα χέρια (48-49, 24’10’’). Κάπου εκεί είχε... one man show από τον Χολ που μόνος του οδήγησε στο 58-51 (26’20’’) για να έρθουν Κασελάκης και Ρόμπινσον με εύστοχα τρίποντα να διαμορφώσουν το 67-53 (29’). Από το σημείο αυτό και μετά ουσιαστικά οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν. Ο Πανιώνιος πλησίασε μία φορά (72-67, 33’30’’), αλλά οι Αχαιοί έφτασαν στο 82-68 (36’37’’) και από εκεί στο τελικό 87-76.

MVP: Ο Λάνγκστον Χολ ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης, όχι μόνο γιατί ήταν ο πρώτος σκόρερ με 25 πόντους, αλλά και γιατί ήταν αυτός που "έσπρωξε" τον Προμηθέα επιθετικά όταν το χρειάστηκε και του έδωσε προβάδισμα και ώθηση.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο Προμηθέας μπήκε στο παιχνίδι με μηδέν φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο και 1/9 τρίποντα, αλλά στην πορεία βρήκε τον εαυτό του για να βρεις πολύτιμες λύσεις από το τρίποντο σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, κλείνοντας με 11/34. Είχε επίσης πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Οκτάβιους Έλις με double double: 13π. 14ρ

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Σταματόπουλος-Τζιοπάνος
Δεκάλεπτα: 15-19, 41-35, 69-58, 87-76

*Ο Πάσαλιτς ήταν στους απόντες για τον Πανιώνιο, καθώς η σύζυγός του έφερε στον κόσμο το δεύτερο παδί τους και βρίσκεται μαζί της στην ιδιαίτερη πατρίδα του. Ο Κρις Μπαμπ με ενοχλήσεις στη μέση και κόπωση ήταν εκτός για τον Προμηθέα Πάτρας.