15.8 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Με τον Τόμιτς σε πρώτο ρόλο τη νίκη η Μπανταλόνα (vids)

H Φουενλαμπράδα εντός και η Μπανταλόνα εκτός πήραν τις νίκες στα δύο βραδινά παιχνίδια της Liga Endesa για την 25η αγωνιστική. Και τα δύο παιχνίδι κρίθηκαν στα τελευταία  δευτερόλεπτα.

Σαραγόσα-Μπανταλόνα 95-100

Η Μπανταλόνα κατάφερε να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού υπέρ της στην τρίτη περίοδο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες βρέθηκαν να κοιτά η μια την άλλη στα μάτια (77-77 στο 32'10'', 83-83 στο 32'). Τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι προσπέρασαν (89-88) , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν (90-94, 38'20'') και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα ως το τελικό 95-100.

Ο Άντε Τόμιτς σημείωσε 24 πόντους και μάζεψε οχτώ ριμπάουντ, ο Μπροντζιάσκι πρόσθεσε 20 και ο Ντιμιτρίεβιτς ακολούθησε με 19 πόντους και πέντε ασίστ. Ο Λόπεζ Αροστεγκί σημείωσε 12 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ. Χάρις και Ουάιλι σημείωσαν από 21 πόντους για τη Σαραγόσα με τον δεύτερο να μαζεύει και 10 ριμπάουντ.

Φουενλαμπράδα-Γκιπουζκόα 78-74

Η Φουενλαμπράδα έκανε το βήμα μπροστά που χρειαζόταν ουσιαστικά στην τέταρτη περίοδο. Μεντλ, Εμεγκάνο και Γκαρσία σημείωσαν από 13 πόντους για τους νικητές, που είχαν τρεις παίκτες με double double: Τους Αλεξάντερ (12π., 10ρ.), Μεντελ (13π., 12ρ.) και Εγένγκα (11π., 10ρ.).