Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Μεγάλες μάχες στο Top16 του FIBA Europe Cup

Με ήττες έκλεισαν το κεφάλαιο Ευρώπη για φέτος οι Κυπριακές ομάδες. Σκληρές μάχες και εμφύλιοι στην 2η φάση των ομίλων του FIBA Europe Cup.

Group A

Με μπροστάρη τον Κόουλμαν η Μπενφίκα πέρασε και από την Μπρατισλάβα (91-95 την Ίντερ) και πέρασε στον 2ο γύρο ως νικήτρια του ομίλου. Εντός έδρας νίκη για την Λέιντεν που έκανε αγγαρεία μιας και το παιχνίδι δεν είχε διακύβευμα, πάραυτα στην παράταση κέρδισε με 105-100 την Πέκσι.

Βαθμολογία

1. Μπενφίκα 11 (5-1)
  2. Λέιντεν 10 (4-2)
  3. Ίντερ 8 (2-4)
  4. Πέκσι 8 (2-4)

Group B

Με ήττα είπε αντίο στην Ευρώπη ο Κεραυνός που δεν τα κατάφερε στην Αυστρία απέναντι στην Κάπφενμπεργκ (86-76). Στην Ολλανδία η Τσβόλε πάλεψε απέναντι στην Ιρόνι αλλά δεν τα κατάφερε και λύγισε με το τελικό 88-94 να δίνει στην ομάδα από το Ισραήλ την πρόκριση αήττητη.

Βαθμολογία

1. Ιρόνι 12 (6-0)
  2. Τσβόλε 9 (3-3)
  3. Κεραυνός 8 (2-4)
  4. Κάπφενμπεργκ 7 (1-5)

Group C

Έσπασε τα κοντέρ στο Κόσοβο η Βέντσπιλς που διέλυσε με 72-122 παρότι είχε καθαρίσει την πρωτιά στον όμιλο. Την ομάδα από την Λετονία ακολούθησε η Μπαϊρόιτ που κέρδισε στην Λευκωσία τον ανταγωνιστικό για πρώτη φορά στην Ευρώπη ΑΠΟΕΛ με 68-83.

Βαθμολογία

1. Βέντσπιλς 12 (6-0)
  2. Μπαϊρόιτ 10 (4-2)
  3. Πρίστινα 8 (2-4)
  4. ΑΠΟΕΛ 6 (0-6)

Group D

Η ουραγός του Τουρκικού πρωταθλήματος Μπαχτσεσεχίρ πήρε την νίκη (80-71) απέναντι στην Σίμπιου και ταυτόχρονα την πρωτιά του ομίλου. Η νίκη των Τούρκων αφαίρεσε το ενδιαφέρον της Οραντέα που ως 2η πέρασε και παράλληλα δεν πίεσε στον αγώνα με την Φρίμπουρκ με συνέπεια την ήττα με 67-87.

Βαθμολογία

1. Μπαχτσεσεχίρ 11 (5-1)
          2. Οραντέα 10 (4-2)
          3. Φρίμπουργκ 8 (2-4)
          4. Σίμπιου 7 (1-5)

Group E

Μαχόμενη έπεσε στην Σμύρνη η ομάδα των Βρυξελλών που ηττήθηκε με 93-90 από την Καρσίγιακα. Τους πρωτοπόρους του Τουρκικού πρωταθλήματος ακολούθησε στην φάση των 16 η Σαρλερουά που με σκορ 8-29 στην τελευταία περίοδο υπέταξε με 64-78 την Γκρόνινγκεν.

Βαθμολογία

1. Καρσίγιακα 11 (5-1)
  2. Σαρλερουά 9 (3-3)
  3. Γκρόνινκεν 8 (2-4)
  4. Βρυξέλλες 8 (2-4)

Group F

Στον όμιλο που υπήρχε ανοιχτό εισιτήριο η Ντνίπρο υποχρεώθηκε σε βαριά ήττα από την αδιάφορη Λέφσκι (61-83). Στο άλλο ματς η Τσμόκι είχε τον έλεγχο στο απέναντι στην Κίεβ ωστόσο όταν κατέκτησε την πρόκριση μετά την ήττα στην Ντνίπρο χαλάρωσε και είδε την Κίεβ να της κλέβει την πρώτη θέση στην παράταση(84-92).

Βαθμολογία

1. Κίεβ 8 (4-2)
  2. Τσμόκι 7 (3-3)
  3. Λέφσκι 7 (3-3)
  4. Ντνίπρο 6 (2-4)

Group G

Στην μάχη για την πρώτη θέση στον όμιλο η Κλούζ επιβλήθηκε της Ενισέι με 97-83. Ο Ρίτσαρντ με 21π οδήγησε τους ρουμάνους στην νίκη. Στην Βουλγαρία για το γόητρο η Μπάλκαν κέρδισε δύσκολα με 90-89 την Σοντερτάλιε και αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι το FEC.

Βαθμολογία

1. Κλουζ 11 (5-1)
  2. Ενισέι 10 (4-2)
  3. Μπάλκαν 8 (2-4)
  4. Σοντερτάλιε 7 (1-5)

Group H

Με την νίκη και την πρωτιά έκλεισε τον πρώτο γύρο η Μπάκεν. Οι αρκούδες από την Δανία είχαν δύσκολο βράδυ απέναντι στην Λέγκια (77-74) ενώ στην Φινλανδία η Κόρμεντ ηττήθηκε όντας αδιάφορη από την Κατάγια με 95-91.