15.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ματσάρα και κορυφή για Oλίμπια Τσεντεβίτα! (vids)

Ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς της φετινής σεζόν διεξήχθη στην Σλοβενία ανάμεσα στην Ολίμπια Τσεντεβίτα και την Μέγκα Μπέμαξ με τους γηπεδούχους να κάνουν τελικά το καθήκον τους και να επικρατούν με 112-102 έπειτα από δύο παρατάσεις και ανέβηκαν στην πρώτη θέση.

Παιχνίδι που δεν είναι σίγουρα για... καρδιακούς διεξήχθη για την 12η αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκα με την Τσεντεβίτα Ολίμπια να τα βρίσκει... σκούρα απέναντι στην πιο αποδυναμωμένη Μέγκα Μπέμαξ αλλά ο Γιάκα Μπλάζιτς πήρε από το χέρι τους γηπεδούχους σημειώνοντας 33 πόντους και τους έστειλε στην κορυφή (9-3) έστω και προσωρινά ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 2-10.

Η Μέγκα Μπέμαξ ήταν αποφασισμένη να δυσκολέψει το έργο των γηπεδούχων και προηγήθηκε στο ημίχρονο (48-42) αλλά στο τέλος της κανονικής περιόδου η Τσεντεβίτα βρήκε λύσεις με τα τρίποντα του Μούριτς και έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Πέρι (27π.) και ο Σιμόνοβιτς (18π.) συνέχιζαν να κρατάνε όρθια την Μέγκα Μπέμαξ αλλά ο Μπλάζιτς είχε διαφορετική άποψη και δείχνοντας περισσότερη συγκέντρωση οι γηπεδούχοι πήραν μια δύσκολη νίκη στην δεύτερη παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-48, 65-71, 87-87, 97-97, 112-102