18.6 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Μακ… Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη του χαρακτήρα που χτίζει επί ημερών Γιώργου Μπαρτζώκα και με τον Σακίλ Μακ Κίσικ να κάνει φοβερά πράγματα στο παρκέ και στον... αέρα με τα τρομακτικά καρφώματά του, νίκησε στο δεύτερο φετινό ντέρμπι "αιωνίων" τον τραγικά άστοχο από την περιφέρεια Παναθηναϊκό με 81-78. Χάρη σε αυτή τη νίκη του ο Ολυμπιακός παραμένει στην όγδοη θέση της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας διατηρώντας τις ελπίδες του για τα πλέι οφ. Ο Παναθηναϊκός συμπλήρωσε πέντε ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια του, παραμένει έκτος, αλλά πλέον τα περιθώρια γι' αυτόν έχουν στενέψει απελπιστικά. Χρειάζεται νίκες για να παραμείνει στην οκτάδα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όμως ήταν ο Ολυμπιακός αυτός που προηγήθηκε με 45-39. Ο λόγος; Τα τρίποντα. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν "ζεστοί" έξω από τα 6,75μ. σουτάροντας 7/12 τρίποντα, αντίθετα ο Παναθηναϊκός ήταν αρνητικός. Δεν έβαλε ούτε ένα από τα 10 τρίποντα που επιχείρησε.

Κατά τα λοιπά οι "πράσινοι" ήταν στιβαροί στην άμυνα και έλεγξαν τα ριμπάουντ, ειδικά όταν βρισκόταν στην πεντάδα τους ο Μήτογλου, ο οποίος ήταν ο παίκτης-κλειδί για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο στο πρώτο μέρος. Επειδή με αυτόν μέσα οι αντίπαλοι δεν μπορούσαν να χτυπήσουν μέσα στη ρακέτα και στην επίθεση είχε ορισμένες καλές συνεργασίες με τους περιφερειακούς και έδωσε πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος τρέχοντας στο τρανζίσιον και με τον Μακ Κίσικ να μπαίνει "ζεστός", γρήγορα όμως έπαψε να λειτουργεί σωστά στην επίθεση. Όσο ήταν ο Παπαγιάννης στην πεντάδα του Παναθηναϊκού, το πλάνο των "ερυθρολεύκων" δούλευε, γιατί χτυπούσαν τον διεθνή σέντερ στα πόδια και δημιουργούσαν ευκαιρίες για εύκολους πόντους, όταν όμως μπήκε ο Μήτογλου, τα πράγματα δυσκόλεψαν. Ενώ και στην άμυνα από κάποιο σημείο και μετά άρχισαν να αφήνουν χώρους μέσα στη ρακέτα, τους οποίους οι έμπειροι Ράις και Καλάθης εκμεταλλεύονταν.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-4 στο 3', όμως μετά από 4 λεπτά και με τις διορθωτικές κινήσεις του Πιτίνο στην πεντάδα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 12-12 και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου πέρασε μπροστά με 20-18. Μάλιστα στο 11' ολοκλήρωσε ένα σερό 9-0, με το οποίο προηγήθηκε με 24-18.

Τα τρίποντα του Βεζένκοφ έδωσαν λύσεις στον Ολυμπιακό, ο οποίος στο 14' πήρε ξανά προβάδισμα με 28-26 εκμεταλλευόμενος και την απόπειρα του Πιτίνο να επαναφέρει στο παιχνίδι τον Παπαγιάννη (τον απέσυρε όμως άρον άρον μετά το 10-2 των "ερυθρολεύκων"), όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πάλι. Παίζοντας με Καλάθη και Ράις μαζί και με τον Μήτογλου σταθερά σε θέση σέντερ, έβγαλε άμυνες, βρήκε πόντους στο τρανζίσιον και στο 15' ήταν και πάλι μπροστά με 33-28, ενώ διατήρησε αυτό το προβάδισμα μέχρι περίπου του 18'.

Το τελευταίο δίλεπτο ήταν το καλύτερο διάστημα του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο. Οι "ερυθρόλευκοι" έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κλείνοντας όλους τους χώρους στη ρακέτα (ο Ρούμπιτ έκανε καλή δουλειά σε αυτό), ενώ στην επίθεση τα τρίποντα του Ρότσεστι και ο Μακ Κίσικ, που πήρε και πάλι φωτιά, επέτρεψαν στον Ολυμπιακό όχι μόνο να ξαναπεράσει μπροστά, αλλά και να πάρει μια διαφορά έξι πόντων (45-39).

Ο Πιτίνο χρησιμοποίησε στην αρχή της τρίτης περιόδου το αρχικό σχήμα του, με Παπαγιάννη και Ράουτινς στην πεντάδα δηλαδή, και ο Ολυμπιακός έκανε... πάρτι. Χτυπούσε μέσα στη ρακέτα με τον Πρίντεζη και τον Μακ Κίσικ να βρίσκουν χώρους και να δρουν, ενώ έπαιζε καλά και στην άμυνα με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 54-47 στο 36'30''. Όταν επανήλθαν στην πεντάδα των "πρασίνων" ο Μήτογλου με τον Ράις η άμυνα έγινε πιο αποτελεσματική και με τον Καλάθη να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες, η διαφορά έπεσε (56-53 στο 25').

Ο Ολυμπιακός όμως έπαιζε καλύτερα απ' ό,τι στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικά στην άμυνα, όπου οι παίκτες του έβαζαν καλύτερα τα κορμιά τους και προστάτευαν τη ρακέτα, εκμεταλλευόμενοι έτσι και την παρατεινόμενη αστοχία των αντιπάλων τους από την περιφέρεια. Έτσι, οι "ερυθρόλευκοι" όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα, καθώς ο Μακ Κίσικ συνέχιζε να παίζει καλά στην επίθεση, αλλά και με ένα τρίποντο του Ρότσεστι προηγήθηκαν με 63-55 στο 28'. Η περίοδος πάντως έληξε με 65-59.

Με Παπαγιάννη στην πεντάδα του ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλή άμυνα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, εκμεταλλευόμενος και το ότι το δίδυμο Μπάικς-Κόνιαρη, που έβαλε στην περιφέρεια ο Μπαρτζώκας, δεν ήταν παραγωγικό επιθετικά. Παρά την παροιμιώδη αστοχία τους από την περιφέρεια, οι "πράσινοι" κράτησαν για σχεδόν τέσσερα λεπτά άποντο τον Ολυμπιακό και ισοφάρισαν 65-65 αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να επαναφέρει το αποτελεσματικό δίδυμο Ρότσεστι-Μακ Κίσικ.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να παίζει καλύτερα στην επίθεση και με 6 σερί πόντους του Παπανικολάου προηγήθηκε με 73-70 στο 37' (είχε μεσολαβήσει το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού μετά από 17 άστοχες προσπάθειες από τον Καλάθη) και 1'30'' πριν από τη λήξη ο Έλις πήρε ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ, δίνοντας την ευκαιρία στον Μακ Κίσικ με ένα ακόμα τρομερό κάρφωμα να κάνει το 75-72.

Αμέσως μετά ο Ράις με 2/2 βολές μείωσε 75-74, ο Ρότσεστι στο 1'07'' έκανε το 77-74 και στα 56'' πάλι ο Ράις με 2/2 βολές μείωσε 77-76. Ο Μακ Κίσικ, όμως, ήταν ασταμάτητος. Με στα 40'' έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με 79-76, καθώς έβαλε το  καλάθι, αλλά έχασε τη βολή. Όμως στα 23'' ο Ράις, που πήρε την ευθύνη της επίθεσης για τον Παναθηναϊκό, αστόχησε, ο Παπανικολάου κέρδισε το ριμπάουντ και το φάουλ, έβαλε μία από τις δύο βολές κάνοντας το 80-76. Στα 10'' ο Παπαγιάννης με δύο βολές μείωσε 80-78, στα 8'' ο Παπανικολάου έχασε μία ακόμα βολή κάνοντας το 81-78. Μετά το τάιμ άουτ ο ΝτεΣόν Τόμας πρόλαβε να σουτάρει για το τρίποντο της ισοφάρισης του Παναθηναϊκού, αλλά ήταν και πάλι άστοχος, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πανηγυρίσει τη μεγάλη νίκη.

Ο ΣΤΑΡ: Ο Σακίλ Μακ Κίσικ έπαιξε σαν να βρίσκεται καιρό στον Ολυμπιακό. Έγινε ο βασικός επιθετικός άξονας της ομάδας, δεν φοβήθηκε να πάρει την μπάλα στα χέρια του και σκόραρε πολύ απέναντι στην άμυνα του Παναθηναϊκού, που αδυνατούσε να τον αντιμετωπίσει. Τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους και ορισμένα τρομερά καρφώματα.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός είχε 9/21 τρίποντα και ο Παναθηναϊκός 1/20!