18.9 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Λέιντεν-Ηρακλής 71-63: Κλώτσησε την ευκαιρία

Την ευκαιρία να μπει με μία εκτός έδρας νίκη στη φάση των ομίλων του FIBA Europe Cup έχασε ο Ηρακλής. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ηττήθηκε στην Ολλανδία από τη Λέιντεν του Γκερτ Χάμινγκ (έπαιξε στον Πανιώνιο τη σεζόν 1996-97) με 71-63. Χθες στο πρώτο παιχνίδι του πέμπτου ομίλου, η Μπαχσεσεχίρ νίκησε τη Μόρναρ Μπαρ στην Κωνσταντινούπολη με 75-68.

Από σκαμπανεβάσματα χαρακτηρίστηκε η απόδοση του Ηρακλή στο πρώτο ημίχρονο που βρέθηκε πίσω με μικρές διαφορές αλλά τις κάλυψε. Μείωσε στον πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου, με 25-24 από το 19-14 του 6’ και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 38-37, αν και βρέθηκε πίσω με επτά στο 14’ (35-28). Σε αυτό συνετέλεσαν ο μεγάλος αριθμός λαθών της Λέιντεν (15) και η καλή απόδοση των Αγραβάνη, Λιντς και Ντάγκλας.

Ο Ηρακλής δεν κατάφερε να πατήσει πάνω στο μομέντουμ που απέκτησε στο τέλος της δεύτερης περιόδου για να ξεφύγει στο σκορ, που παρέμεινε «κλειστό» με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου (53-51 στο 30’). Η Λέιντεν μπήκε στην τέταρτη περίοδο με ένα σερί 5-0 με το οποίο ξέφυγε με επτά (58-51 στο 33’) όμως ο Ηρακλής είχε και πάλι απάντηση (60-58 στο 35’). Έχασε όμως την ευκαιρία στο 65-63, δέχτηκε τρίποντο και δεν βρήκε τα μεγάλα σουτ που χρειάστηκε, όταν η Λέιντεν ξέφυγε με επτά (70-63).

Ο ΜΟΙΡΑΙΟΣ: Ένα λάθος του Γιάννη Κουζέλογλου στα 2,5 λεπτά πριν το τέλος ήταν καθοριστικό. Το σκορ ήταν στο 65-63 και ο Ηρακλής είχε την κατοχή της μπάλας, όμως ο διεθνής φόργουορντ ήταν απρόσεχτος, του έκλεψαν την μπάλα και οι γηπεδούχοι με τρίποντο ξέφυγαν με πέντε, διαφορά που ήταν μικρή αλλά κατάφεραν να υπερασπιστούν. Ο Αγραβάνης αστόχησε στην επόμενη επίθεση του Ηρακλή και η Λέιντεν βρέθηκε στο +7.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Λέιντεν μετά τα 15 λάθη του ημιχρόνου, έκανε μόνο έξι στο δεύτερο μέρος ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε και η διαφορά στα ποσοστά εντός παιδιάς. Μπορεί και οι δύο ομάδες να ήταν άστοχες στα τρίποντα, όμως στα δίποντα οι Ολλανδοί ήταν πιο αποτελεσματικοί (55,26% έναντι του 40% του Ηρακλή).

Photo Credits: FIBA Europe Cup