26 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Κύπελλο ΕΣΚΑ : Απόλυτη κυριαρχία για το Αιγάλεω που έκανε το νταμπλ (pics + vids)

Είναι η χρονιά του...

Η χρονιά της «αναγέννησης» θα πρέπει να θεωρείται η σεζόν 2017-2018 για το Αιγάλεω, το οποίο μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Α' ΕΣΚΑ και την άνοδο στην Γ' Εθνική, νίκησε στο κλειστό της Ζωφριάς και την αξιόμαχη ΟΚΑ Μεσογείων με 72-61, και έκανε το νταμπλ. γνωρίζοντας την αποθέωση από το κοινό του που βρέθηκε στο πλευρό του.

Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα κατάφερε να χτίσει μια διαφορά με +9 (49-40) στην τρίτη περίοδο, ενώ ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη στο τελευταίο τρίλεπτο, με την ΟΚΑΜ, ομάδα της Β' ΕΣΚΑ να επιστρέφει από το -15 (67-52) και να μειώνει σε 68-62, για να σφραγίσουν το τρόπαιο, Καράβολας και Καλλινικίδης.

Από την πλευρά της η ομάδα του coach Χασιώτη προηγήθηκε με 8-0 και 11-2 με τον Παπακωνσταντίνου στο 3', για να φτάσει στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 19-16, ενώ με συνεχόμενες προσπάθειες του Τσίρου βρέθηκε και πάλι στο +8 (30-22) στο 17', κλείνοντας το ημίχρονο στο 34-32 υπέρ της. Στο τρίτο δεκάλεπτο το Αιγάλεω με γκολ-φάουλ του Καλλινικίδη προσπέρασε με +9 (49-40) στο 27', για να δεχθεί ένα σερί 0-10, και με τρίποντο του 43χρονου Βλάχου, η ΟΚΑΜ να προηγηθεί με 50-49 στα 23'', με τον Καλλινικίδη να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο 51-50 για το Αιγάλεω. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παπακωνστνατίνου με τρίποντο στο 2'50'' πριν το τέλος μείωσε σε 68-62, χωρίς να καταφέρει την ολική ανατροπή.