23.4 C

«Κατοστάρα» και μοναξιά για Ερυθρό Αστέρα (vids)

Μόνος του στην κορυφή της Αδριατικής Λίγκας βρίσκεται ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος «διέλυσε» με 100-77 την FMP.

Ο Ερυθρός Αστέρας δε θα μπορούσε να γνωρίσει αντίσταση από την FMP και σε ένα θεωρητικό τοπικό ντέρμπι του Βελιγραδίου, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με το εμφατικό 100-77. Η κατάσταση είχε επί της ουσίας ξεκαθαρίσει από την πρώτη περίοδο (14-25), με τους παίκτες του Ντούσαν Αλιμπίγεβιτς στη συνέχεια να κάνουν «πάρτι» και να εκμεταλλεύονται στο έπακρο την ήττα της Μπούντουτσνοστ στην Κροατία από την Τσεντεβίτα για να βρεθούν μόνοι τους στην κορυφή της Αδριατικής Λίγκας, μετά τη «βαριά» τους ήττα στην Χώρα των Βάσκων από την Μπασκόνια, η οποία μοιάζει να βάζει τέλος στην καμπάνια τους στην Ευρωλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, προεξάρχοντος του Τζέιμς Φελντέιν που έφτασε τους 19 πόντους, με 4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα και τρία κλεψίματα. Ισάριθμους πόντους με 5 ασίστ είχε ο Τσόβιτς για την FMP.

Η Ζαντάρ κέρδισε πιο εύκολα απ' όσο δείχνει το τελικό 79-73 με την Τσιμπόνα. Το παιχνίδι είχε επί της ουσίας καθοριστεί υπέρ της γηπεδούχου από την τρίτη περίοδο (66-50), με την χαλάρωσή της στο τελευταίο δεκάλεπτο να φέρνει το σκορ σε μονοψήφιο νούμερο. Ο Νόουλς με 19 πόντους και ο Ιβάνοφ με 18 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών στον κροατικό «εμφύλιο», με τον Λούκα Ζόριτς να σημειώνει 20 πόντους με 12 ριμπάουντ για την ομάδα από το μπάσκετ.