18.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ιωνικός-Μονς 74-77: “Λύγισε” στο τέλος (pics+vid)

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αυτές δεν ήταν με το μέρος του Ιωνικού, ο οποίος γνώρισε την ήττα από τη Μονς με 74-77 για το FIBA Europe Cup και υποχώρησε στο 1-3 στον όμιλο, με την υπόθεση πρόκριση να δυσκολεύει αρκετά για την ομάδα της Νίκαιας.

Ο Ιωνικός με ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο προηγήθηκε με 16 (29-13 στο 10'), ενώ με ένα κακό δεύτερο έδωσε την ευκαιρία στη Μονς να φτάσει σε απόσταση αναπνοής στην ανάπαυλα (42-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μονς μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να πάρει διαφορά στην τρίτη περίοδο (56-63). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς εξελίχθηκε σε... θρίλερ. Παρά τη διαφορά που είχε πάρει η Μονς, ο Ιωνικός επέστρεψε στο ματς, ωστόσο λύγισε στις λεπτομέρειες, καθώς το εύστοχο τρίποντο του Γόντικα που θα έστελνε το ματς στην παράταση ήταν εκπρόθεσμο(74-77).

Ο MVP: Ο Εμμάνουελ Νζεκβέσι. Ο παίκτης της Μονς έκανε... "πράγματα και θαύματα" στο παρκέ και με 30 πόντους και 8 ριμπάουντ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πολλά τα λάθη και για τις δύο ομάδες με τον Ιωνικό να έχει 20 και τη Μονς 23.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 42-39, 56-63, 74-77.