19.2 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ιωνικός – Αντβέρπ 81-92: Υψομετρική διαφορά (pics+vid)

Η έμπειρη Αντβέρπ προσγείωσε τον Ιωνικό μετά τη θριαμβευτική του ευρωπαϊκή πρεμιέρα και τον υποχρέωσε στην εντός έδρας ήττα με 92-81. Το καθοριστικό τρίτο δεκάλεπτο έκρινε τα πάντα υπέρ των Βέλγων, οι οποίοι χτύπησαν μέσα στο καλάθι, όπου είχαν πολύ περισσότερες λύσεις και δεν μπορούσαν να αντιμετωπιστούν. Ο Ιωνικός εκεί έχει ξεμείνει, αφού ο Τζος Οουενς παραμένει τραυματίας, ο Κίνκσλεϊ Μόουζες ακόμα δεν έχει ενταχθεί σε αγωνιστικούς ρυθμούς, ενώ και η συμφωνία με τον Ιαν Βουγιούκα δείχνει να μην προχωράει.

Σε πανδαισία μπάσκετ εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο. Πολλοί πρωταγωνιστές, πλούσιο θέαμα και μεγάλες διακυμάνσεις. Από το 6-11, ο Ιωνικός πήγε στο 15-11 με τον Κολοβέρο και το δεκάλεπτο έληξε 24-24. Από το 33-33 με Αθηναίου και Τζέρμαν να καθοδηγούν, ήρθε το ξέσπασμα των Βέλγων μέσα από τη ρακέτα για 33-39, αλλά η άνοδο του Χουγκάζ ισορρόπησε την κατάσταση κι έφερε το 45-45 του ημιχρόνου

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο μονόλογος που έκρινε το ματς. Οι Βέλγοι πήγαν σε έναν τρελό ρυθμό και στις δύο πλευρές του γηπέδου, είχαν μεγαλύτερη ενέργεια αφού το ρόστερ τους έχει μεγαλύτερο βάθος, πάτησαν το γκάζι και το 59-78 με το οποίο έκλεισε η περίοδο είχε σημάνει το ουσιαστικό τέλος της βραδιάς.

Ο Ιωνικός έδειξε χαρακτήρα, χαμήλωσε το σχήμα και πιέζοντας στην άμυνα έβαλε προβλήματα στον αντίπαλο τα οποία έκανε μεγαλύτερο ο Τζέρμαν με νέο ξέσπασμά του στην επίθεση. Στο 36' έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, 73-82,

ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΨΟΥΣ: Την ώρα που πέρασε η Αντβέρπ μέσα στο καλάθι του Ιωνικού τα πάντα τελείωσαν. Η ποσοτική διαφορά στους ψηλούς δεν χώραγε σύγκριση και από εκεί οι Βέλγοι πήραν το κουμάντο του αγώνα, τη διαφορά και τη νίκη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα δέκα περισσότερα ριμπάουντ, 41 έναντι 31 της Αντβέρπ ήταν ενδεικτικά της άνισης μάχης που δόθηκε στα ψηλά του σημερινού αγώνα. Εκτός αυτού, ο Ιωνικός έκανε και πέντε λάθη περισσότερο, 17 έναντι 12.