17.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Η Φενέρ απέδρασε από το Αστρομπάλ με ηγέτη Ντε Κολό (vid)

Η Φενέρμπαχτσε χρειάστηκε να καταβάλλει τεράτια προσπάθεια για 40 λεπτά, προκειμένου να καταφέρει να επικρατήσει με 90-86 της Βιλερμπάν μέσα στο «Αστρομπάλ», στο πλαίσιο αναμέτρησης για την 28η αγωνιστική της Euroleague. Απόλυτος MVP για τους νικητές ήταν ο Νάντο Ντε Κολό που τελείωσε το ματς με 24 πόντους (6/10 δίποντα, 3.5 τρίποντα, 3/3 βολές), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά και 3 λάθη, βάζοντας μάλιστα ένα καθοριστικό μακρινό σουτ 12 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

H ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ βελτίωσε το ρεκόρ της σε 17-11 ενισχύοντας τη θέση της στην πρώτη οχτάδα της βαθμολογίας. Στο 12-16 υποχώρησε η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ

Στα δυο ήταν μοιρασμένη η πρώτη περίοδος. Η Φενέρμπαχτσε κυριάρχησε μέχρι το τέταρτο λεπτό στο οποίο έτρεξε ένα σερί 13-0 και προηγήθηκε με 15-5. Η Βιλερμπάν απάντησε με 9 δικούς της αναπάντητους πόντους για να ισοφαρίσει σε 18-18 και το δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Κάιλ Ο'Κουίν για το 20-18 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η κατάσταση ομαλοποιήθηκε στην δεύτερη περίοδο, στην οποία οι δύο ομάδας αντάλλασαν καλάθια σχεδόν εναλλάξ. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν με ένα ελαφρύ προβάδισμα δύο πόντων (40-38) στο ημίχρονο.

H ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 6-0 μετά την ανάπαυλα, όμως οι Γάλλοι επανήλθαν και με επιμέρους 11-1 προσπέρασαν με 49-47 στο 25'. Οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ έκλεισαν το τρίρο δεκάλεπτο προηγούμενοι με βραχεία κεφαλή 60-59, βάζοντας έξτρα πίεση και άγχος στη Φενέρμπαχτσε

Ντεσόν Πιερ και Λορέντζο Μπράουν βρήκαν μπροστά και βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν σε 70-70 στο 33' και το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους. Ένα λεπτό πριν το φινάλε υπήρξε νέα ισοπαλία στο 84-84. Μια βολή και ένα αμυντικό ριμπάουντ δια χειρός Γιαν Βέσελι, όπως και ένα τρίποντο από τον Νάντο Ντε Κολό έφεραν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 88-84, 12" πριν τη λήξη και κάπως έτσι σφραγίστηκε το "διπλό".

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του. Παρά ταύτα, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να πάρει 19 πολύτιμους πόντους από τα μόλις 10 λάθη στα οποία υπέπεσε η Βιλερμπάν

ΜΟΝΟΨΗΘΙΟΣ: Μετριότατη εμφάνιση για τα δεδομένα του Γιάν Βέσελι, ο οποίος σημείωσε μονοψήφιο αριθμό πόντων, 9 για την ακρίβεια, για πρώτη φορά μετά την 13η αγωνιστική που είχε πετύχει μόλις 6 απέναντι στην Άλμπα

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-40, 60-59, 86-90