26.3 C

Η προέλαση, η κατρακύλα και η «προσγείωση»… (vids)

Το... κυρίως πιάτο της έκτης αγωνιστικής βρήκε θριαμβεύτρια την Αρμάνι Μιλάνο η οποία υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα στην πρώτη της ήττα, τη Φενέρμπαχτσε να γνωρίζει νέα ήττα και να συγκατοικεί στην... ουρά της βαθμολογίας, αλλά και τον Ολυμπιακό να παίρνει ένα σκληρό «μάθημα» από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου η οποία τον προσγείωσε απότομα στην πραγματικότητα, μόλις δύο ημέρες μετά την τεράστια νίκη στην έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός ήθελε να δώσει συνέχεια στο σπουδαίο διπλό που είχε προηγηθεί 48 ώρες νωρίτερα. Παρ' όλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» εμφάνισαν ξανά το κακό αγωνιστικό πρόσωπο που είχαν παρουσιάσει στους περισσότερους αγώνες τους. Στο τέλος μάλιστα ήρθε και η κατάρρευση, με τη Μακάμπι να πανηγυρίζει μία άνετη νίκη με 90-65. Αυτή μάλιστα ήταν η μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της «ομάδας του λαού» επί ελληνικού εδάφους. Το ντεμπούτο των Τέιλορ Ρότσεστι και Ουίλι Ριντ δεν συνδυάστηκε με νίκη, την ώρα που οι Ισραηλινοί εκτελούσαν με μεγάλη άνεση έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Πλέον οι Πειραιώτες έχουν ρεκόρ 2-4 και οι αντίπαλοί τους ανέβηκαν στο 4-2. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Αρμάνι Μιλάνο θριάμβευσε με 83-70 κόντρα στην Μπαρτσελόνα στο «Μεντιολάνουμ Φόρουμ». Λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου οι «μπλαουγκράνα» είχαν προβάδισμα οκτώ πόντων (58-50), αλλά μέχρι την κόρνα της λήξης δέχτηκαν επιμέρους σκορ 33-12 και υπέστησαν την πρώτη τους ήττα και μάλιστα με διψήφια διαφορά από τους αφιονισμένους Λομβαρδούς του Ετόρε Μεσίνα. Το σύνολο του Ιταλού μετράει αισίως πέντε διαδοχικές νίκες και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τους Καταλανούς αλλά και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σέρχιο Ροντρίγκεθ και Βλάντιμιρ Μίτσοφ. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Ακόμα μία «σφαλιάρα» για τη Φενέρμπαχτσε η οποία είδε τη Ζαλγκίρις να «δραπετεύει» μ' ένα μεγάλο διπλό από την έδρα της (76-79) και να την υποχρεώνει στην πέμπτη της ήττα στις έξι πρώτες «στροφές» της κανονικής περιόδου της Euroleague. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρίσκονταν μπροστά 76-69 λίγο πριν το φινάλε, αλλά στα τελευταία λεπτά δεν σκόραραν ούτε έναν πόντο και οι πρωταθλητές Λιθουανίας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με σερί 10-0 «έκλεψαν» το ροζ φύλλο αγώνα και μάλιστα ανέβηκαν στο 3-3, ελπίζοντας για μία καλύτερη συνέχεια, την ώρα που οι Τούρκοι βρίσκονται σε βαθιά κρίση. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Επιστροφή στην κανονικότητα για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας η οποία άφησε πίσω της το σοκ που υπέστη χάνοντας από τον Ολυμπιακό κι επικράτησε σχετικά εύκολα στο ρώσικο «εμφύλιο» με την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (87-70), ανεβαίνοντας στο 5-1. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι είχαν μείνει στο θρίαμβο επί της Ζαλγκίρις στο Κάουνας και «πληγώθηκαν» από την εξαιρετική βραδιά των αντιπάλων τους έξω από τα 6,75μ. (16/33). Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι που διεξήχθη στην Ισπανία, η Βαλένθια κατόρθωσε να «λυγίσει» τη Βιλερμπάν με 81-72 και να κάνει σεφτέ στη φετινή Ευρωλίγκα. Οι πρωταθλητές Γαλλίας στο γήπεδό τους είναι εξαιρετικά επικίνδυνοι, αλλά όταν απομακρύνονται από αυτό μοιάζουν εύκολη λεία έως τώρα. Οι «νυχτερίδες» με αυτό το ροζ φύλλο έγιναν η τελευταία ομάδα που παίρνει την πρώτη της νίκη, ενώ το σύνολο του Ζβέζνταν Μίτροβιτς βρίσκεται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα μετρώντας έως τώρα τρεις νίκες και ισάριθμες ήττες. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

«Φρένο» στο αρνητικό σερί των τριών ηττών έβαλε η Ρεάλ Μαδρίτης η οποία φιλοξένησε την Άλμπα Βερολίνου και τη νίκησε με 85-71, παίζοντας ακριβώς όσο χρειαζόταν για να μην μπει σε μπελάδες από τους φιλότιμους Γερμανούς. Η «Βασίλισσα» είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα καθώς πέτυχαν πόντους και οι δώδεκα παίκτες που χρησιμοποίησε ο Πάμπλο Λάσο. Μεταξύ των κορυφαίων και ο νεαρός Ουσμάν Γκαρούμπα, με τον 18χρονο ψηλό να σημειώνει 12 πόντους, όσους και οι Σέρχιο Γιουλ, Άντονι Ράντολφ. Πλέον οι πρωταθλητές Ισπανίας έχουν ρεκόρ 3-3, ενώ το σύνολο του Γκαρσία Αΐτο Ρενέσες έχει πέσει στο 1-5, μετρώντας πέντε διαδοχικές ήττες μετά την πρεμιέρα και τη νίκη απέναντι στη Ζενίτ. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Βίοι αντίθετοι και στη Βιτόρια, με την Μπασκόνια να ξεσπά στην Μπάγερν Μονάχου και να τη «σκορπίζει» με 93-60. Οι Βάσκοι την προηγούμενη αγωνιστική είχαν ηττηθεί στο «Αστρομπάλ», ενώ οι Βαυαροί είχαν θριαμβεύσει απέναντι στη Ρεάλ. Στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα» πάντως εμφανίστηκε μία ομάδα και η διαφορά των 33 πόντων μαρτυρά τα πάντα για την εικόνα της αναμέτρησης. Μάλιστα η Μπάγερν λόγω προβλημάτων τραυματισμών είχε ταξιδέψει στη χώρα των Βάσκων με όλους κι όλους δέκα παίκτες. Πλέον αμφότερες οι ομάδες έχουν ρεκόρ 3-3. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε την αναλυτική βαθμολογία έπειτα από έξι αγωνιστικές ΕΔΩ.

Δείτε το πρόγραμμα της έβδομης «στροφής» ΕΔΩ.