27.8 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Είχε έρθει η ώρα των «πορτοκαλί»

Ήταν 6 Απριλίου του 2018 όταν η Βαλένθια είχε πετύχει την τελευταία της νίκη στην Ευρωλίγκα, για την τελευταία αγωνιστική της τότε κανονικής περιόδου, για να φτάσει το ξεκίνημα του Νοέμβρη του 2019 για να πανηγυρίσει εκ νέου ροζ φύλλο, κερδίζοντας την Βιλερμπάν με 81-72 και σπάζοντας το ρόδι στην φετινή διοργάνωση.

Οι «πορτοκαλί» όπως και σε εκείνο το παιχνίδι, είχαν για πρώτο σκόρερ τον Μαυροοβούνιο ηγέτη τους, τον Μπόγιαν Ντούμπλεβιτς (13 π., 8 ριμπ.), ενώ καθοριστικός για τον ρυθμό που έδωσε ήταν ο Κίνο Κολόμ (9 π., 6 ασίστ, 14 αξιολόγηση), αλλάζοντας ουσιαστικά την τύχη της αναμέτρησης, σε μια διοργάνωση που ουδείς πλέον δεν έχει έστω μια νίκη. Οι Γάλλοι από την πλευρά τους βρίσκονται στο 3-3, ενώ έχασαν ουσιαστικά το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, με τον πρώην «πορτοκαλί» Αντουάν Ντιό (17 π., 3/7 τριπ., 6 ριμπ.) να προσπαθεί να κερδίσει την πρώην του ομάδα, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Λίβιο Ζαν-Τσάρλς με 20 πόντους (9/11 διπ.).

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην τέταρτη περίοδο όταν οι γηπεδούχοι άρχιζαν σταδιακά να ανεβάζουν την απόδοση τους, και έτσι ένα παιχνίδι που ουσιαστικά ήταν ρευστό για 30 λεπτά (56-52), με την μια ομάδα να προσπερνάει την άλλη στο σκορ, έφτασε στο +10 (70-60) στο 35' με κάρφωμα του Λαμπερί. Το μόνο που κατάφεραν οι Γάλλοι ήταν με τρίποντο του Λόμας να μειώσουν σε 75-70 στα 40'', πριν ο Βίβες με 4/4 βολές κλείσει το παιχνίδι.

Οι αριθμοί : Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και στο τομέα της στατιστικής, έχοντας περισσότερα ριμπάουντ (30-23), πιο πολλές ασίστ (21-15), ενώ είχαν 8/21 τρίποντα, σε αντίθεση με τα 8/26 της Βιλερμπάν. Τεράστια διαφορά υπήρξε και στις εκτελεσμένες βολές, με τους Ισπανούς να έχουν 21/28 και τους φιλοξενούμενους 8/10.

Τα πρόσωπα : Δυο ήταν οι βασικοί άξονες της νίκης της Βιλερμπάν. Ο επί χρόνια ηγέτης της, Μπόγιαν Ντούμπλεβιτς είχε 13 πόντους με 5/10 δίποντα και 8 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας καθοριστικά καλάθια για τη νίκη, ενώ τον ρυθμό της αναμέτρησης άλλαξε ο πολύπειρος Ισπανός γκαρντ, Κίνο Κόλο με 9 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα : 16-18, 35-36, 56-52, 81-72

Διαιτητές : Ρίζικ - Βίλιους - Γιούρακ