20.2 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Η Μπασκόνια “καθάρισε” γρήγορα το παιχνίδι (vids)

H Mπασκόνια επέβαλλε το δικό της παιχνίδι, πήρε και ότι μπορούσε περισσότερο από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για να φτάσει στη νίκη επί της Ιμπεροστάρ Τενερίφης με 75-58 στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Liga Endesa.

Μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα και το 6-15 (5΄20'') η Ιμπεροστάρ Τενερίφη, η οποία βρέθηκε μακριά από τον καλό της εαυτό και το κλασικό της παιχνίδι, βρέθηκε να χάνει έδαφος με την Μπασκόνια να κυριαρχεί σε άμυνα, επίθεση και ζωγραφιστό. Πήρε τα ριμπάουντ, ο Σενγκέλια (11π) έδωσε το ρυθμό, ο Ντιόπ (14π. 7ρ.) λύσεις και η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει σταδιακά για να φτάσει στο +20 (58-38, 28'40''). Oι Βάσκοι είχαν 21/26 βολές, απέναντι στις 4/6 των φιλοξενούμενων.

Μοναδικές... αναλαμπές για την ομάδα του Τσους Βιδορέτα που μίλησε και σε αρκετά έντονο τρόπο στα τάιμ άουτ ζητώντας σκληράδα από τους παίκτες του, οι ασίστ του Χουέρτας και οι συνεργασίες του με Σερμαντίνι και Ουάιτ. Τα χειρότερα νέα ήρθαν από το Βραζιλιάνο, ο οποίος έδειχνε να έχει ενοχλήσεις στη μέση με το ιατρικό επιτελείο να προσπαθεί να τον βοηθήσει άμεσα στον πάγκο. Στο τέλος του αγώνα αποθεώθηκε, καθώς από τους φίλους της Μπασκόνια δεν ξέχασε τη θητεία του εκεί. Σερμαντίνι (16π., 9ρ.) και Λούντμπεργκ (13π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την Τενερίφη.

Στα ρηχά έμεινε ο Γιώργος Μπόγρης, ο οποίος είχε από νωρίς πρόβλημα με τα φάουλ και άφησε το παιχνίδι με δύο ριμπάουντ και 0/2 σουτ σε κάτι λιγότερο από δέκα λεπτά παρουσίας στο παρκέ.