20.7 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Η Εφές «κατάπιε» την ΤΣΣΚΑ (vids)

Αυτό δεν ήταν ντέρμπι. Ήταν αιχμαλωσία. Η Εφές μετέτρεψε όχι απλά σε παράσταση αλλά σε επίδειξη δύναμης το παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ αφού τη διέσυρε, νικώντας την με 100-70. Οι Τούρκοι που άγγιξαν το άριστα στο πρώτο ημίχρονο στη διάρκεια του οποίου προηγήθηκαν ακόμη και με 30 πόντους, έφτασαν με συνοπτικές διαδικασίες στην επικράτηση και παράλληλα στην έκτη συνεχόμενη και στην ένατη νίκη στα τελευταία 10 παιχνίδια τους. Έτσι βρίσκονται πια στο 17-10 ενώ η ΤΣΣΚΑ έπεσε στο 18-9.

Η Εφές προκάλεσε «ασφυξία» στην ΤΣΣΚΑ στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα όταν και βρέθηκε μπροστά με 30 πόντους (47-17)! Οι Τούρκοι καθήλωσαν με το παιχνίδι τους την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στην πρώτη περίοδο. Προηγήθηκε με 12-2 έπειτα από τρία μόνο λεπτά και 25-6 στο 7', αφού η ΤΣΣΚΑ δεν μπορούσε να βρει σκορ με κανέναν τρόπο. Ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου προέκυψε το +20 για την Εφές (31-11) που στο 10' ήταν μπροστά με 31-13. Η εικόνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν αδύνατο να κάνουν ακόμη και τα στοιχειώδη. Έτσι η «ψαλίδα» άνοιξε στους 30 (47-17) για να κλείσει στο τέλος του ημιχρόνου στους 27 (55-28).

Το παραλίγο double-score του ημιχρόνου αποτυπώθηκε και σε χαώδεις διαφορές στη στατιστική αφού τα δίποντα ήταν 70%-45%, τα τρίποντα 42,9%-16,7% και τα λάθη 5-11.

Ήταν φανερό ότι δεν υπήρχε δρόμος επιστροφής για την ΤΣΣΚΑ. Έτσι το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η τρίτη περίοδος είχε χαμηλό ρυθμό με την Εφές να συντηρεί τη διαφορά στα επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου (75-45).

Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να περιορίσουν το μέγεθος της συντριβής τους. Έκαναν ένα 13-5 στα τρία πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (80-58) όμως στο 37' η διαφορά ήταν και πάλι στους 30 (94-64), πριν διαμορφωθεί το τελικό 100-70.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Δύο μέρες μετά την εξαιρετική εμφάνιση του απέναντι στη Βαλένθια που συνδυάστηκε με τέσσερα ρεκόρ καριέρας (ranking, πόντων, ασίστ, κλεψιμάτων), ο Σερτάκ Σανλί έκανε ένα ακόμη πολύ καλό παιχνίδι. Ο Τούρκος σέντερ είχε 14 πόντους με 1/2 βολές, 5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα και επτά ριμπάουντ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Ίσως η Εφές το κρατούσε... μανιάτικο στην ΤΣΣΚΑ. Στο ματς του πρώτου γύρου, η ΤΣΣΚΑ είχε υποβάλλει την ομάδα του Εργκίν Αταμάν σε ανάλογο μαρτύριο, νικώντας την με το εμφατικό 100-65.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Η Εφές εκτέλεσε υποδειγματικά στην επίθεση και ειδικά στα δίποντα έχοντας 23/31 ενώ περιόρισε το ελάχιστο τις άστοχες βολές έχοντας 24/26.

Photo Credits: Efes / Twitter