18.1 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Ποδαρικό με νίκη ο Κατσικάρης (pics, vids)

Ο Φώτης Κατσικάρης ξεκίνησε με το δεξί στην ACB. Στον πρώτο του παιχνίδι στην άκρη του πάγκου της Ιμπεροστάρ Τενερίφε πήρε τη νίκη από τη Σεβίλλη με 87-70.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη τον αγώνα, ταλαιπωρήθηκαν λίγο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά από το τρίτο δεκάλεπτο, άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά φτάνοντας ως το +17 στο τέλος της αναμέτρησης. Σημαντική βοήθεια πήραν από τα 6μ75. Τα τρίποντα ήταν από τα δυνατά σημεία του παιχνιδιού της ομάδας των Καναρίων πέρυσι, αλλά φέτος ήταν προτελευταία στη σχετική λίστα στο πρωτάθλημα μετά από εννέα αγωνιστικές. Απέναντι στη Σεβίλλη βρέθηκε στο 42% (9/21) με τον Ροντρίγκο Σαν Μιγέλ να μετράει 4/6.

Ο Ισπανός γκαρντ ήταν από τους πρωταγωνιστές με 14 πόντους. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πόνιτκα με 19, Αμπρομάιτις και Βάθκεθ (που επέστρεψε στη θέση του βασικού) είχαν 11 και 10 αντίστοιχα.

Κέλι και Ντέιπερ είχαν 14 και 12 αντίστοιχα για την Σεβίλλη που παρουσιάστηκε καλύτερη, αλλά παρέμεινε χωρίς νίκη στη διοργάνωση.

Η Γκιπουθκόα έκανε την πρώτη νίκη της 10ης αγωνιστικής στην Ισπανία. Με το 81-76 επί της Φουενλαμπράδα πήρε θετικό αποτέλεσμα για 4η φορά στο πρωτάθλημα, παίρνοντας μια ανάσα.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με διαφορετικούς πρωταγωνιστές για τις δύο ομάδες. Αφήνοντας το παρκέ Νόρελ (18) και Σουίνγκ (16) ήταν οι πρώτοι σκόρερ με τους Τσέρι (13) και Αγκμπελέσε (11) να ακολουθούν. Ο Μάρκο Πόποβιτς με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων με τους Σμιτς (16) και Κρουθ (15) να έπονται.

*Στις 22.30 αρχίσει η αναμέτρησης της Ιμπεροστάρ Τενερίφε με την Σεβίλλη. Θα είναι ο πρώτος αγώνας του Φώτη Κατσικάρη στον πάγκο της ομάδας των Καναρίων.