19 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Εκτέλεση και ρεκόρ από τα 6μ75 για την Βαλένθια (pics, vids)

Εντυπωσιακή η Βαλένθια εκτέλεσε στην Γκιπουζκόα εκτός έδρας 95-77 στο πρώτο απογευματινό ματς της ημέρας για την 26η αγωνιστική της ACB. Οι "πορτοκαλί" είχαν 22/37 τρίποντα, κοινώς 56% και έναν νέο ρεκόρ εύστοχων σουτ τριών πόντων στην ισπανική λίγκα!

Ο Άαρον Ντορνεκαμπ θύμισε τον περσινό σουτέρ της Ιμπεροστάρ Τενερίφε αφήνοντας το παρκέ με 5/7 από τα 6μ75 (17π), ενώ ο Ράφα Μαρτίνεθ τα κατάφερε ακόμη καλύτερα με 5/6 (15π). Ντούμπλιεβιτς και Σάστρε πρόσθεσαν από 13 πόντους. Για την Γκιπουζκόα ο Κένι Τσέρι σημείωσε 20 πόντους και ο Τζόρνταν Σουίνγκ πρόσθεσε 13.

ACB Photo/L. García

Η Βαλένθια μπήκε στο παιχνίδι με ένα εντυπωσιακό 31-10 στο πρώτο δεκάλεπτο και 12 εύστοχα τρίποντα στα πρώτα 15 λεπτά (!!!!), αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να κυνηγούν στο σκορ. Η Γκιπουζκόα κατάφερε να πλησιάσει στην τέταρτη περίοδο στους εννέα πόντους (68-77, 35’), αλλά ένα τρίποντο του Ντόρνεκαμπ δύο λεπτά αργότερα έδινε και πάλι μια διαφορά ασφαλείας στην ομάδα του Τσους Βιδορέτα (71-84). Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σάστρε έδωσαν τέλος στον αγώνα, διαμορφώνοντας το 73-92 (38’30’’). O Ντόρνεκαμπ πρόσθεσε έναν ακόμη κρίκο στην αλυσίδα των εύστοχων σουτ από τα 6μ75 για το +20 (75-95, 39'). Ήταν το 22ο εύστοχο τρίποντο για την Βαλένθια που έκανε με αυτόν τον τρόπο ρεκόρ εύστοχων σουτ τριών πόντων από μια ομάδα σε έναν αγώνα!