22.2 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ηρακλής κυρίαρχος

Ο Ηρακλής δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Λάρισα να αμφισβητήσει την ανωτερότητά του και τη νίκησε εύκολα στο Ιβανόφειο με 83-67, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες και παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα. Μόλις 2' λεπτά έπαιξε ο Άντονι Χίκι με τη Λάρισα.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα, με τον Καββαδά να κυριαρχεί μέσα στις δύο ρακέτες και τον Χάνλαν να δίνει λύσεις από την περιφέρεια, προηγήθηκε στο 8' με 22-7 κι αυτή τη διαφορά κράτησε με μικρές αυξομειώσεις σχεδόν ατόφια ως το τέλος του ημιχρόνου. Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά στο πρώτο ημίχρονο, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να παίξει μπάσκετ της προκοπής, ωστόσο η Λάρισα ήταν πραγματικά κακή και τραγικά άστοχη.

Με 1/13 τρίποντα και 6/16 βολές δεν μπορούσε να πετύχει τίποτα περισσότερο από τους 29 πόντους, που εν τέλει πέτυχε. Πολύ περισσότερο από τη στιγμή που με εξαίρεση ένα ξέσπασμα του Νώντα Παπαντωνίου στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και τον νεοαποκτηθέντα Ελάιτζα Τόμας, ο οποίος άφησε καλές εντυπώσεις παίζοντας σε θέση σέντερ, αλλά έκανε πολύ γρήγορα τέσσερα φάουλ, δεν είχε άλλο διακριθέντα.

Κι ο Ηρακλής όμως δεν έπαιζε καλά. Ο Καββαδάς ήταν καταπληκτικός, αλλά δεν είχε πολλούς συμπαραστάτες. Ο Χάνλαν στη δεύτερη περίοδο σίγησε, ο Ζάρας ήταν αυτός που στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έκοψε τον αέρα της Λάρισας, που πήγαινε για το come back, κι από εκεί και μετά ο Ηρακλής έκανε διαχείριση της υπέρ του διαφοράς, κλείνοντας το ημίχρονο πριηγούμενος με 43-29.

Στην τρίτη περίοδο ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοσή του, ειδικά στην επίθεση. Αμυντικά πίεσε περισσότερο και εξακολούθησε να κάνει τη ζωή των αντιπάλων δύσκολη, όμως στην επίθεση κυκλοφόρησε πολύ καλύτερα την μπάλα και έβγαλε ωραίες φάσεις ενθουσιάζοντας τους φιλάθλους του. Ο Καββαδάς παρέμενε μια αξιόπιστη σταθερά μέσα στο καλάθι, όπου ο "γηραιός" ακουμπούσε με συνέπεια την μπάλα, καθώς ο Σούλερα άρχισε να κάνει καλή δουλειά στη δημιουργία. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 25 πόντους (62-37) στο 25' και στους 30 στο 27' (67-37) με τον Σούλερ να "βομβαρδίζει".

H τρίτη περίοδος έληξε με 69-44 και στην τελευταία ο Ηρακλής χαλάρωσε και έδωσε τη δυνατότητα στη Λάρισα να παίξει λίγο μπάσκετ. Ο Ρας έκανε την αρχή με τα τρίποντά του, στη συνέχεια ο Φλόιντ έδωσε πολλές λύσεις μέσα στη ρακέτα και η θεσσαλική ομάδα εκμεταλλεύτηκε τις επιπολαιότητες των παικτών του "γηραιού" και στο 36' μείωσε στους 16 πόντους (79-63). Μετά το τάιμ άουτ του Καστρίτη ο Χάνλαν με ένα καλάθι και μία ασίστ στον Ντέιβις επανέφερε τη διαφορά στους 20 πόντους και τα πάντα τελείωσαν.

Ο ΟΓΚΟΛΙΘΟΣ: Ο Βασίλης Καββαδάς επιβεβαιώνοντας τη μεγάλη φετινή του φόρμα κυριάρχησε μέσα στις δύο ρακέτες και ήταν ο βασικότερος συντελεστής της εύκολης νίκης του Ηρακλή. Τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 τάπες.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ηρακλής είχε 23/29 βολές και η Λάρισα μολις 12/24.