13.9 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ηρακλής-Άνβιλ 86-81: «Ροπαλιά» οκτάδας! (vids)

Σε έναν ανατρεπτικό αγώνα στην Ολλανδία, ο Ηρακλής επικράτησε της Άνβιλ με 86-81 και συνεχίζει την πορεία του στο FIBA Europe Cup, προκρινόμενος στα προημιτελικά της διοργάνωσης, επιβεβαιώνοντας την καλή του αγωνιστική του κατάσταση και παίρνοντας αποτέλεσμα αυτή την φορά.

Με αρκετές λύσεις και την περιφέρεια του να είναι «παρούσα», ο Ηρακλής έκανε ένα καλό ξεκίνημα με 11-5 στο πρώτο πεντάλεπτο. Κάπου εκεί, όμως, ο Μιέλτζαρεκ έκανε «ζημιά» με τα μακρινά σουτ και έφερε ένα σερί 0-12 υπέρ των Πολωνών, οι οποίοι πήραν το πάνω χέρι, τη στιγμή που ο Χάτσερ προσπάθησε να σταματήσει την «αιμορραγία» (15-19).

Με τον Ντάικς, στη συνέχεια, να κυριαρχεί στις δύο πλευρές του παρκέ, οι τυπικά φιλοξενούμενοι αύξησαν την απόσταση σε διψήφιο νούμερο στα μέσα της δεύτερης περιόδου (21-31). Ο «Γηραιός» δε βρήκε πολλές βοήθειες πέραν του Ενετσιόνια, με συνέπεια να μην περιορίσει ιδιαίτερα τη «ζημιά» και να πάει στα αποδυτήρια με -8 (30-38).

Οι περιφερειακοί του Ηρακλή ήταν και πάλι εκείνοι, που... έσυραν το κάρο από τη λάσπη και ο Χάνλαν βρήκε ρυθμό, δίνοντας το προβάδισμα στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (49-47). Ακολούθησε μια εναλλαγή των δύο πλευρών στο προβάδισμα, με τον Καναδό να κάνει τη διαφορά και να επιμένει, ώστε στο τέλος της περιόδου η ομάδα του να βρίσκεται στο «τιμόνι» (64-61).

Ο Χάγκινς δήλωσε επίσης παρών και σύντομα η ομάδα του βρέθηκε κοντά σε διψήφια διαφορά (70-61 στο 32'), αλλά κάπου εκεί «κόλλησε» πάλι, με τις «μάχες» των ψηλών της Άνβιλ να την κρατούν κοντά στο σκορ (72-69 στο 34'). Υπήρξε, μάλιστα, και συνέχεια, με τους Πολωνούς να σημειώνουν από εκείνο το σημείο ένα επιμέρους 5-10 και να παίρνουν το προβάδισμα με τρίποντο του Ουάσινγκτον στο δίλεπτο για τη λήξη (77-79). Ο Ίμπανκς ισοφάρισε με καλάθι του και η νευρικότητα ακολούθησε, με τους παίκτες του Σκουρτόπουλου να ευστοχούν από τη γραμμή και να ολοκληρώνουν σερί 8-0 για ένα σαφές προβάδισμα στο μισό λεπτό για την εκπνοή (85-79).

Δεκάλεπτα: 15-19, 30-38, 64-61, 86-81

ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΗΓΕΤΗ: Ο Όλιβερ Χάνλαν ήταν εκείνος, που έκρινε τα πάντα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλάζοντας το μομέντουμ και δίνοντας τη λύση στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές. Ο Καναδός γκαρντ, σε μια ηγετική εμφάνιση, είχε 22 πόντους, με πέντε ριμπάουντ και επτά ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα ματς, που κρίνεται στη λεπτομέρεια, οι τρεις παραπάνω κατοχές του Ηρακλή (πέντε παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ έναντι δύο παραπάνω λαθών) είχαν τη σημασία τους.