19.2 C

Ημέρες Μουντιάλ για το Μεξικό !

Το Μεξικό βρίσκεται ήδη στις 16 καλύτερες ομάδες του κόσμου στο Μουντιάλ της Ρωσίας και ετοιμάζεται να παίξει με τη Βραζιλία στους "16". Ομως τα ξημερώματα οι κάτοικοι της χώρας πανηγύρισσν έξαλλα τη νίκη (78-70) της πατρίδας τους επί των ΗΠΑ (!) μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία του Μεξικού στα πλαίσια των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019, για την αμερικανική ζώνη. Τέτοια γιορτή μόνο στη νίκη επί της Γερμανίας στην πρεμιέρα του ποδοσφαιρικού Μουντιάλ είχαν στο Μεξικό. Η ομάδα του Ιβάν Ντενίζ μπροστά σε 5500 θεατές σε ένα κατάμεστο Κολισέο Χουάν ντε λα Μπαρέρα του Μέξικο Σίτι κράτησε τη διάσημη αντίπαλό του για πεντέμιση λεπτά χωρίς πόντο στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 31-10 στο πρώτο δεκάλεπτο ! Ο Φρανσίσκο Κρουζ πέτυχε 24 πόντους και ο Ορλάντο Μέντεζ-Βαλντέζ πρόσθεσε άλλους 20 για το Μεξικό, ενώ οι γηπεδούχοι δεν πανικοβλήθηκαν όταν οι Αμερικανοί πλησίασαν ακόμα και στο καλάθι (53-51) κάποια στιγμή στην 3η περίοδο. Στο τέλος η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα και ήταν μόλις η δεύτερη του Μεξικού μετά από εκείνη του 2011 στους Παναμερικανικούς αγώνες του 2011 σε συνολικά 30 αναμετρήσεων με τις ΗΠΑ. Οι οποίες υπό τις οδηγίες του Τζεφ Βαν Γκάντι είχαν 9-0 μέχρι σήμερα (4-0 σε αυτή τη φάση). Πρόκειται βέβαια για μια ομάδα που αποτελείται κυρίως από τους παίκτες της G-League και δεν έχουν κανέναν NBAer στη σύνθεσή τους σε αυτή την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Πρώτος σκόρερ για τις ΗΠΑ ήταν ο Μάρκους Θόρντον με 14 πόντους και 11 είχε ο Μάνφορντ. Στον άλλο αγώνα του 3ου ομίλου το Πουέρτο Ρίκο γλύτωσε το...κάζο από την ουραγό και χωρίς νίκη Κούβα, με ένα σερί 11-0 στα τελευταία τριάμιση λεπτά του αγώνα, επικρατώντας τελικά με 84-80. Με πρώτο σκόρερ τον Νταβίντ Χουέρτας με 18 πόντους, έναν παίκτη που είχε περάσει παλαιότερα και από το Μαρούσι. Καθοριστικός όμως παίκτης σε αυτό το σερί του 11-0 ήταν ο ΤΖέι Τζέι Μπαρέα που πέτυχε τους 8 από τους 15 συνολικά πόντους του σε αυτό το διάστημα των 3.5 λεπτών. Η Κούβα πλησίασε την έκπληξη κυρίως χάρις στον Χασιέλ Ριβέρο που ήταν μια ομάδα μόνος του (31 πόντοι, 11 ριμπάουντ). Αναλυτικά τα παιχνίδια και η βαθμολογία στον 3ο όμιλο: 3ος όμιλος Πουέρτο Ρίκο-Κούβα 84-80 Μεξικό-ΗΠΑ 78-70 Η κατάταξη 1. ΗΠΑ 4-1 2. Πουέρτο Ρίκο 3-2 3. Μεξικό 3-2 ---------------- 4. Κούβα 0-5