20.7 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ημέρα του… Βορρά: Βάσκοι και Ανδόρρα οι νικητές (vids, pics)

Στην... άτυπη κόντρα Βορρά - Νότου στην ACB σήμερα οι Βόρειοι ήταν αυτοί που πήραν τις νίκες. Οι δύο ομάδες των Βάσκων νίκησαν Γκραν Κανάρια και Σεβίλλη, ενώ η Μόρα Μπανκ Ανδόρρα επιβλήθηκε της Σεβίλλης.

Η Μπασκόνια έκανε το δικό της παιχνίδι, η Γκραν Κανάρια είχε απλά κάποιες εκλάμψεις και οι Βάσκοι πήραν μια εύκολη όπως εξελίχθηκε ο αγώνας νίκη με το τελικό 91-66, δείχνοντας πως βρίσκεται σε ένα κάτι παραπάνω από καλό φεγγάρι υπό τις οδηγίες του Πέδρο Μαρτίνεθ. Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα έφτασε τις επτά συνεχόμενες νίκες, νέο ρεκόρ στην ιστορία της, με το 90-70 επί της Μούρθια εντός έδρας. Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς είχε σε 15'22''  6 πόντους (2/3)1 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Η Μπιλμπάο πήρε κι αυτή εντός έδρας νίκη με το 93-79 επί της Σεβίλλης.

Τι έγινε στους αγώνες

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν που έδωσε τον τόνο για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Το εντυπωσιακό 21-6 της Μπασκόνια, έριξε στο κενό όποια (υπερ)προσπάθεια έκανε η Γκραν Κανάρια να επιστρέψει στο παιχνίδι. Και έδειξε να τα καταφέρνει και να απειλεί τους γηπεδούχους όταν με ένα... τετράποντο ο Σίλεϊ έγραψε το 53-48 (28'). Ο Πέδρο Μαρτίνεθ πήρε τάιμ άουτ και οι Βάσκοι επέστρεψαν στο παρκέ με ένα 8-0 με 2/2 τρίποντα από τον Ματ Τζάνινγκ (29'10''). Όλιβερ και Μπρουσίνο μείωσαν στους έξι (65-59, 31'35''), αλλά τα τρίποντα μίλησαν και πάλι για την Μπασκόνια με τους Γκαρίνο και Γκρέιντζερ δράστες αυτή τη φορά (71-59, 32'37'') και τα λάθη των αντιπάλων της να της έχουν δώσει 20 πόντους! H διαφορά έφτασε στο +26 (90-64, 39'), πριν πέσει η αυλαία με το τελικό 91-66. Ο Γκρέιντζερ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ , 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 28'06'' ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Τζάνινγκ (15π, 6ρ), Γκαρίνο (13π, 3κλ), Πουαριέ (15π), Μπομπουά (10) ακολούθησαν, ενώ ο Βόιτμαν είχε 5 πόντους, αλλά και 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ! Σίλεϊ με 15 και Μπάλβιν με 14 πόντους, αλλά και 11 ριμπάουντ ήταν αυτοί που βρέθηκαν στις πρώτες θέσεις των σκόρερ για την Γκραν Κανάρια.

ACB Photo/I. Martín

Είχε το προβάδισμα από την αρχή η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα του Βλάντο Γιάνκοβιτς, αλλά η Μούρθια από το δεύτερο δεκάλεπτο προσπάθησε να ισορροπήσει κάπως το παιχνίδι. Το 24-13 (10'), έγινε 40-35 (20') και προς το τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά μειώθηκε ακόμη περισσότερο (59-57, 27'30''). Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα όμως είχε την υπογραφή των γηπεδούχων. Με βάση την άμυνα έκαναν ένα επιμέρους 32-14 για να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 90-70.

ACB Photo/Albert Martín

Η Μπιλμπάο πήρε μια νίκη που την είχε ανάγκη, προκειμένου να ξεφύγει από το γκρουπ των τελευταίων στο οποίο βρίσκεται, δίνοντας τέλος και σε ένα αρνητικό σερί που είχε φτάσει τις έξι ήττες. Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η Σεβίλλη απείλησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε (41-37, 20'), έμεινε κοντά στο σκορ (55-50, 25'20''), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι τον καλό τους εαυτό για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με το τελικό 93-79. Έξι παίκτες των γηπεδούχων έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων με τους Μουμπρού (14π) και Τοντόροβιτς (13π.) στην κορυφή της λίστας. Δύο παίκτες όμως έκαναν το κάτι παραπάνω και άφησαν τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ:  Ο Ταμπού είχε 11 πόντους και 10 ασίστ και ο Ερβέλ 10 πόντους και 10 ριμπάουντ! Ανοσίκε με 21 πόντους και Μπούκερ με 18 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Σεβίλλης.