17.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ζορίστηκε από το Μεσολόγγι ο Παναθηναϊκός (vid)

Με αρχηγική εμφάνιση από τον Ιωάννη Παπαπέτρου (19 πόντοι,3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα) ο Παναθηναϊκός, που έπαιξε χωρίς τέσσερις βασικούς του παίκτες, έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση του νεοφώτιστου Μεσολογγίου, που δεν είχε ξανά στη διάθεση του τον Ντεβόντε Γκριν, επικρατώντας με 73-66 στο ΔΑΚ Αγρινίου, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα παραμένει αήττητη εντός συνόρων (6-0) και κοιτάζει πλέον την προσεχή αναμέτρηση με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (22/12, 21:15) για την 16η αγωνιστική της Euroleague

Αντίθετα, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου που ξεκίνησε τη σεζόν με 3 συνεχόμενες νίκες, έχει πλεόν 5 αρνητικά αποτελέσματα στη σειρά, αλλά δείχνει συνεχώς θετικά δείγματα που προμηνύουν ότι θα ανακάμψει.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με double score (10-5) μετά από 4 αγωνιστικά λεπτά. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει στροφές με το σκορ μετά το πρώτο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται σε 12-19, ενώ η διαφορά θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη αν οι «πράσινοι» ήταν πιο εύστοχοι έξω από 6.75μ (1/7 τρίποντα).

Mε δύο απανωτά τρίποντα δια χειρός Ιωάννη Παπαπέτρου, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν την «ψαλίδα» στους 14 πόντους (30-16, στο 15'). Ακολούθησε ένα επιμέρους 12-7 από την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου με ηγέτη τον Τζαμάρ Φέργκιουσον, που είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει σε μονοψήφια επίπεδα στο ημίχρονο (37-28).

Σχετική ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων μετά την ανάπαυλα, με το Μεσολόγγι να μένει κοντά στο σκορ, αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει περισσότερο από τους 7 πόντους. Ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Λευτέρης Μποχωρίδης χρεώθηκε με τεχνική ποινή, ο Γιάννης Χατζηνικόλας ευστόχησε στη βολή και ο Κέβιν Λάνγκφορντ έβαλε καλάθι για το 53-47, κέρδισε φάουλ, έχασε όμως τη βολή, με τον Χάουαρντ Σαντ Ρος να διαμορφώνει το 55-47 στο 30'.

Οι δύο ομάδες φύλαγαν το καλύτερο για το τέλος. Γράβας, Κασελάκης, Φέργκιουσον, Μποχωρίδης και Χατζηνικόλας ευστόχησαν διαδοχικά σε τρίποντα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 61-58 υπερ του Παναθηναϊκού στο 32'08". Γράβας και Χατζηνικόλας έβαλαν το Μεσολόγγι μπροστά με 62-61 πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Μποχωρίδης και Παπαπέτρου  έβαλαν εκ νέου τους «πράσινους» σε πλεονεκτική θέση (69-64, 1'43" πριν το τέλος), δείχνοντας το δρόμο της νίκης.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΩ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι δύο ομάδες τα «έσπασαν» από μακριά στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν 7/20 τρίποντα (35%) και οι φιλοξενούμενοι 7/30 (23%).

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-37, 47-55, 66-73