16.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ζενίτ – ΤΣΣΚΑ 81-77: Αφεντικό της VTB League (vids)

Νίκη με πέτυχε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ντέρμπι της VTB League. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είναι πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα με ρεκόρ 19-3 και «κλειδώνει» την πρωτιά στην regural season, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να υποχωρεί στην τρίτη θέση με 15-6. Ενδιάμεσα, με 15 νίκες και 5 ήττες η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη

Η Ζενίτ ξεκίνησε εξαιρετικά, με ένα εντυπωσιακό 14-0 στα πρώτα τέσσερα αγωνιστική λεπτά, ενώ υποχρέωσε τη ρωσική «αρκούδα» σε 8 λάθη ήδη από την πρώτη περίοδο. Κακό ήταν για την ομάδα του «στρατού» και το τρίτο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 20-11 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Ουίλ Τόμας με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ αλλά και 4 λάθη ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές. Ακολούθησε ο Μπίλι Μπάρον με 15 πόντους (4/4 τρίποντα) σε κάτι λιγότερο από 20 αγωνιστικά λεπτά. Στους 12 πόντους ο Ντένις Ζακχάροφ

Για την ΤΣΣΚΑ, ο Ντάνιελ Χάκετ είχε 20 πόντους. Από 19 πόντους προσέθεσαν οι Γιοχάνες Φοίτμαν και Ντάνιελ Χάκετ, με τον Ιταλό να έχει ακόμα 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το μυαλό της Ζενίτ βρίσκεται ήδη στα δύο κρίσιμα εναπομείναντα ματς της Euroleague με Μακάμπι Τελ Αβίβ (09/04) και Παναθηναϊκό (12/04), που θα κρίνουν εν πολλοίς τη συμμετοχή της ή μη στα play offs της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 46-38, 66-49, 81-77