21.1 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Εκτελεστής Ματσιούλις!

Με τον Γιόνας Ματσιούλις να πετυχαίνει τα δύο πιο μεγάλα σουτ του αγώνα στο τελευταίο δίλεπτο η ΑΕΚ κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του μαχητικού ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και να διατηρήσει το αήττητό της στη Basket League επικρατώντας πολύ δύσκολα με 85-84. Παρά λίγο μοιραίος στο τέλος ο Λάνγκφορντ με το απερίσκεπτο αντιαθλητικό φάουλ, που έκανε στον Γκρίφιν. Φωνάζει ο ΠΑΟΚ για φάουλ του Ζήση πάνω στον Λαβ στο εύστοχο τρίποντο που έκανε το 85-84 και ζήτησαν τη βολή. Χωρίς Σλότερ και Λοτζέσκι η ΑΕΚ, χωρίς των Νώντα Παπαντωνίου ο ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι εκμεταλλευόμενος το αδύνατο σημείο της ΑΕΚ: την άμυνα μέσα στο καλάθι. Ο Μαυροειδής, που άρχισε στην πεντάδα, έχει γνωστές αμυντικές αδυναμίες και ο Κακλαμανάκης, ο οποίος είχε προφανές κίνητρο να αποδείξει ότι άξιζε να παίζει περισσότερο πέρυσι στην Ένωση, έκανε... πάρτι απέναντί του. Ο Μορέιρα μπήκε και βγήκε γρήγορα, καθώς έκανε νωρίς δύο φάουλ, ενώ ούτε ο Γόντικας μπορούσε να βοηθήσει, όχι μόνο στο ατομικό μαρκάρισμα, αλλά ούτε και στην κάλυψη των χώρων μέσα στη ρακέτα, με αποτέλεσμα να διεισδύουν χωρίς πρόβλημα οι περιφερειακοί του ΠΑΟΚ και να προκαλούν προβλήματα.

Καθώς και στην επίθεση η ΑΕΚ ήταν στατική και ο Λάνγκφορντ είχε προβλήματα απέναντι στην αντίπαλη άμυνα, το 14-9 υπέρ της γηπεδούχου στο 5' έγινε γρήγορα 17-21 στο 8', με σερί 12-3 του ΠΑΟΚ, ο οποίος πήρε το προβάδισμα και το κράτησε για αρκετά λεπτά και στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Κώστα Μέξα συνέχιζε να παίζει καλή άμυνα, θωρακίζοντας καλά τη ρακέτα της, στην επίθεση μετά τον Κακλαμανάκη έδωσε λύσεις κάτω από το καλάθι και ο νεοαποκτηθείς Κονάτε και ως τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ διατηρούσε μια μικρή πρωτοπορία στο σκορ.

Η ΑΕΚ, που σε αυτό το διάστημα έμεινε όρθια χάρη στα τρίποντα του Ματσιούλις, άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα με τον Ζήση στο κουμάντο του παιχνιδιού, ενώ μετά το 15' βελτίωσε σημαντικά την άμυνά της μέσα στη ρακέτα. Ο Μαυροειδής έκανε πολύ καλύτερη δουλειά σε αυτό το κομμάτι, βοηθώντας παράλληλα και στο σκοράρισμα, οι περιφερειακοί πίεσαν περισσότερο και οι διάδρομοι στη ρακέτα έκλεισαν, ενώ στην επίθεση ο Λάνγκφορντ επανήλθε μετά απο ένα διάστημα στον πάγκο πιο δραστήριος και εύστοχος. Έτσι, η Ένωση κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και μια διαφορά 7 πόντων (47-40), την οποία διατήρησε ως το τέλος του ημιχρόνου (52-45), έχοντας αναλάβει τον έλεγχο του αγώνα.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και στην τρίτη περίοδο, κατά βάση χάρη στην καλή άμυνά της. Σε αντίθεση με ό,τι συνέβη στο ξεκίνημα του αγώνα, στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση ήταν πολύ πιο σφικτή στην άμυνά της έχοντας θωρακίσει καλά τη ρακέτα της. Ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε πια χώρους για να δράσει εκεί και άρχισε να εξαρτάται περισσότερο από το περιφερειακό του σουτ, που δεν ήταν πάντα εύστοχο, έτσι επέτρεπε στην Ένωση να διατηρεί ένα προβάδισμα της τάξης των 7-9 πόντων, παρά το γεγονός ότι δεν ήταν καλή επιθετικά. Είχε κάποιες εκλάμψεις με τους Λάνγκφορντ και Ζήση, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Μάλιστα, ο ΠΑΟΚ με αφετηρία ένα τρίποντο του Τέρνερ μείωσε 63-59 στο 38', ωστόσο το δεκάλεπτο έληξε με 67-61 υπέρ των γηπεδούχων.

Η ΑΕΚ συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα και στην τελευταία περίοδο, ωστόσο ο αγώνας από κάποια στιγμή και μετά εξελίχθηκε σε μπρα ντε φερ, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε. Βρίσκοντας λύσεις αρχικά από τους Γκρίφιν, Μήτρου-Λονγκ στην περιφέρεια και μετά με τον Κονάτε μέσα στο καλάθι, ο "δικέφαλος του Βορρά" διατηρούσε σταθερά την επαφή του με το σκορ και στο 37'30'' πέρασε μπροστά με 76-75.

Σ' εκείνο το σημείο όμως, μίλησε ο Γιόνας Ματσιούλις. Μετά από μια τάπα του Μορέιρα, που απέτρεψε το +3 του ΠΑΟΚ, ο Λιθουανός πέτυχε δύο σερί τρίποντα χωρίς απάντηση και χάρη σε αυτά η ΑΕΚ προηγήθηκε με 81-76 ένα λεπτό πριν από τη λήξη και ουσιαστικά πήρε τη νίκη, παρόλο που ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος ένα ανόητο αντιαθλητικό φάουλ του Λάνγκφορντ απέκτησε μία ακόμα ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Γκρίφιν έβαλε δύο βολές και ένα λέι απ στη συνέχεια μειώνοντας 83-81, ο Νίκος Ζήσης στα 7'' έχασε δύο βολές (!), αλλά μετά από εξέταση του instant replay η μπάλα πήγε στην ΑΕΚ μετά το διεκδικούμενο ριμπάουντ. Ο Ρογκαβόπουλος με δύο βολές έκανε το 85-81 και το τρίποντο που έβαλε ο Λαβ 9 δέκατα πριν από το τέλος ήρθε πολύ αργά. Ο ΠΑΟΚ πάντως διαμαρτύρεται για φάουλ του Ζήση στην προσπάθεια του Αμερικανού για το τρίποντο.

ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Είχε φανεί από την αρχή ότι ο Γιόνας Ματσιούλις ήταν "ζεστός", καθώς ευστοχούσε σωρηδόν σε τρίποντα από το πρώτο ημίχρονο. Όμως τα δύο πιο μεγάλα σουτ τα έβαλε στο τέλος. Ήταν τα δύο τρίποντα με τα οποία το 75-76 έγινε 81-76 και υπέγραψαν την τελική νίκη της ΑΕΚ. Ο Ματσιούλις τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 6/8 τρίποντα.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ είχε 10/22 τρίποντα και ο ΠΑΟΚ μόλις 5/11.