17.5 C

Εκτέλεσε τον ΠΑΟΚ ο Φρεϊμάνις (pics)

Ο Ήφαιστος στη λήξη της αναμέτρησης πήρε μια σημαντική νίκη επί του ΠΑΟΚ με το τελικό 73-75 να σφραγίζει την αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής της Basket League. Ο Φρεϊμάνις ήταν αυτός που "εκτέλεσε" στη λήξη τους γηπεδούχους, που είχαν το προβάδισμα στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÇÖÁÉÓÔÏÓ ËÇÌÍÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους Θεσσαλονικείς, που βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ. Έφτασαν στο 15-23 (9’), Τέπιτς και Ζάρας από τα 6μ75 μείωσαν (21-23, 10’20’’), αλλά ο Ήφαιστος ξέφυγε και πάλι (25-35, 13’40’’). Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τους παίκτες του να κάνουν ένα ακόμη ξέσπασμα με τον Φιλ Γκος σε πρώτο πλάνο. Μείωσαν με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (38-40) και ισοφάρισαν με τον Λίνο Χρυσικόπουλο (41-41, 22’).

Ο Ήφαιστος όμως είχε τις λύσεις, συνέχισε να κερδίζει τις μάχες στα ριμπάουντ και πήρε και πάλι το προβάδισμα (44-50 στο 25’28’’, 48-54 στο 30’) έφτασε ως το +7 (53-60, 32'20''), αλλά στο σημείο αυτό ο ΠΑΟΚ επέστρεψε για μία ακόμη φορά. Ισοφάρισε με τον Χάτσερ (63-63, 36'20''). Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν και τον Χαριτόπουλο να γράφει το 69-73 (39'10'') με σουτ τριών πόντων. Ο Ζάρας μείωσε από την γραμμή (71-73, 39'45'') και ο Γκος τον μιμήθηκε για το 73-73 με 10'' στο ρολόι. Ο Γκάρετ έδωσε το "στοπ" στον Μπρέιζελτον, αλλά στην επαναφορά βρήεκ τον Φρεϊμάνις που έκοψε στη ρακέτα και με τη λήξη ευστόχησε για να δώσει τη νίκη στον Ήφαιστο με 73-75.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο Ήφαιστος είχε τον πρώτο λόγο στο εικοσάλεπτο και οι αριθμοί 14-20 ριμπάουντ, 4/11 τρίποντα ο ΠΑΟΚ και 7/15 και 46,7% ο Ήφαιστος, που είχε μόλις 37.5% στα σουτ δύο πόντων, σε αντίθεση με το 10/17 των γηπεδούχων.

ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ, ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ: Ο Τζαμάλ Τζόουνς πήγε στο γήπεδο, αλλά δεν ήταν σε θέση να παίξει μετά την επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε. Ήθελε να είναι κοντά στους συμπαίκτες του, έστω κι έτσι. Απών για τον ΠΑΟΚ, που παρουσιάστηκε με δέκα παίκτες, ήταν και ο Τζέφερσον (οξεία αμυγδαλίτιδα).

Διαιτητές: Σχινάς, Τσώνος, Μαλαμάς

Δεκάλεπτα: 18-23, 38-40, 48-54, 73-75